fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaSportArabia Saudyjska zorganizuje… zimowe igrzyska

Arabia Saudyjska zorganizuje… zimowe igrzyska

Arabia Saudyjska będzie gospodarzem Zimowych Azjatyckich Igrzysk w 2029 roku.

Kolejne Zimowe Azjatyckie Igrzyska odbędą się za 7 lat w arabskim kurorcie narciarskim Trojena. Będzie on częścią nowoczesnego miasta Neom, budowanego w północno- zachodniej części Półwyspu Arabskiego nad Morzem Czerwonym. Powstanie ono na powierzchni ponad 26 tys. kilometrów kwadratowych (czyli większej niż całe terytorium Słowenii). Władze w Rijadzie zamierzają przeznaczyć na realizację tej inicjatywy, utrzymanej w konwencji smart-city, 500 miliardów dolarów.

Kurort w Trojena ma być gotowy w 2026 roku. Będzie w nim można uprawiać sporty narciarskie na świeżym powietrzu, powstanie tam sztuczne jezioro słodkowodne oraz rezerwat przyrody.

Powyższe projekty są elementem strategii Vision 2030. Dzięki jej realizacji Arabia Saudyjska chce zmniejszyć swoje uzależnienie od zysków pochodzących z ropy naftowej. Władze chcą, aby Neom było nowoczesnym i ekologicznym miastem. Jednym z jego kluczowych miejsc będzie The Line – liniowy obszar miejski o długości 170 kilometrów i szerokości 200 metrów. Mają się w nim znaleźć mieszkania dla 9 milionów osób, które dzięki zapewnieniu wszystkich niezbędnych usług w bezpośrednim sąsiedztwie, nie będą musiały posiadać własnego samochodu.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekstraliga Żużlowa i PZM ukarane przez UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że Polski Związek Motorowy i Ekstraliga Żużlowa wspólnie naruszały prawo konkurencji.
2 MIN CZYTANIA

Szymon Marciniak wciąż na szczycie. Ile zarobi w tym sezonie w Lidze Mistrzów?

Szymon Marciniak „rozgrywa” sezon życia. Najpierw sędziował finał mistrzostw świata w Katarze, teraz poprowadzi finał Ligi Mistrzów. Przed nim tylko jeden arbiter gwizdał dwa najważniejsze mecze w tym samym sezonie. Polak trafił więc na absolutny szczyt i niech zostanie na nim jak najdłużej.
3 MIN CZYTANIA

Arabowie zainwestują w polską piłkę nożną

Globalny Fundusz Inwestycyjny ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest poważnie zainteresowany ulokowaniem pieniędzy w polskiej piłce nożnej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA