Arabia Saudyjska będzie gospodarzem Zimowych Azjatyckich Igrzysk w 2029 roku.

Kolejne Zimowe Azjatyckie Igrzyska odbędą się za 7 lat w arabskim kurorcie narciarskim Trojena. Będzie on częścią nowoczesnego miasta Neom, budowanego w północno- zachodniej części Półwyspu Arabskiego nad Morzem Czerwonym. Powstanie ono na powierzchni ponad 26 tys. kilometrów kwadratowych (czyli większej niż całe terytorium Słowenii). Władze w Rijadzie zamierzają przeznaczyć na realizację tej inicjatywy, utrzymanej w konwencji smart-city, 500 miliardów dolarów.

Kurort w Trojena ma być gotowy w 2026 roku. Będzie w nim można uprawiać sporty narciarskie na świeżym powietrzu, powstanie tam sztuczne jezioro słodkowodne oraz rezerwat przyrody.

Powyższe projekty są elementem strategii Vision 2030. Dzięki jej realizacji Arabia Saudyjska chce zmniejszyć swoje uzależnienie od zysków pochodzących z ropy naftowej. Władze chcą, aby Neom było nowoczesnym i ekologicznym miastem. Jednym z jego kluczowych miejsc będzie The Line – liniowy obszar miejski o długości 170 kilometrów i szerokości 200 metrów. Mają się w nim znaleźć mieszkania dla 9 milionów osób, które dzięki zapewnieniu wszystkich niezbędnych usług w bezpośrednim sąsiedztwie, nie będą musiały posiadać własnego samochodu.

Reuters

Poprzedni artykułNiemrawe efekty programu „Czyste Powietrze”
Następny artykułBiałoruś zakazała podnoszenia cen