fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaSportIle zarobiły kobiety na mistrzostwach świata w piłce nożnej?

Ile zarobiły kobiety na mistrzostwach świata w piłce nożnej?

Każdy kolejny turniej kobiecych mistrzostw świata w piłce nożnej przynosi zdecydowany wzrost nagród pieniężnych przewidzianych dla uczestniczek oraz federacji piłkarskich.

Właśnie zakończyły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet 2023, które rozegrano na boiskach Australii i Nowej Zelandii. Ostatecznie w finale Hiszpania pokonała Anglię 1:0.

Piłkarki zarabiają coraz więcej

Suma nagród pieniężnych dla uczestniczących w turnieju zespołów wyniosła 110 mln dolarów, co oznacza potężny wzrost w porównaniu do 30 milionów dolarów przeznaczonych na ten cel cztery lata temu.

Każda z zakwalifikowanych do mistrzostw drużyn otrzyma co najmniej 1,56 mln dolarów, a poszczególne zawodniczki dostaną przynajmniej 30 tysięcy dolarów. Są to kwoty bardzo istotne, zwłaszcza dla uboższych federacji jak Haiti czy Zambia. Wysokość nagród rośnie wraz z awansami do kolejnych rund. Zwycięska drużyna zarobi 4,29 mln dolarów dla swojej krajowej federacji, a na konto każdej z zawodniczek wpłynie dodatkowe 270 tys. dolarów.

Mężczyźni dostają większe pieniądze, ale już niedługo

Dla porównania, podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej mężczyzn suma nagród wyniosła 440 mln dolarów, a zwycięska Argentyna dostała 42 mln dolarów.

FIFA deklaruje, że zamierza do 2027 roku osiągnąć stan, w którym nagrody dla kobiet i mężczyzn będą na tym samym poziomie. Problemem przy realizacji tej obietnicy mogą być sponsorzy, którzy zdecydowanie mniej chętnie wykładają pieniądze na rozgrywki pań.

Na mistrzostwach w Australii i Nowej Zelandii zabrakło reprezentacji Polski, która w eliminacjach została pokonana przez Belgię i Norwegię.

sportingnews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Iga Świątek kroczy od rekordu do rekordu. Czas na kolejne – w Wielkim Szlemie

W miniony weekend Iga Świątek sięgnęła po swój 20. tytuł WTA. W finale turnieju w Madrycie pokonała wiceliderkę rankingu Arynę Sabalenkę. Na tę chwilę Polka wydaje się nie do zatrzymania. Pytanie, czy to wystarczy do triumfu w wielkoszlemowych turniejach w tym roku. Najbliższy, czyli Roland Garros, rozpoczyna się już 26 maja…
4 MIN CZYTANIA

Real Madryt zanotował królewskie przychody

Real Madryt pierwszy raz od pięciu lat znalazł się na czele zestawienia klubów piłkarskich świata, które uwzględnia największe przychody generowane przez poszczególne drużyny.
2 MIN CZYTANIA

Niemiecki klub pozbawiony rosyjskich pieniędzy stacza się w przepaść

Jeden z najbardziej utytułowanych niemieckich klubów piłkarskich Schalke 04 latami otrzymywał miliony euro od Gazpromu. Teraz grozi mu spadek do trzeciej ligi.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA