fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaSportIle zarobiły kobiety na mistrzostwach świata w piłce nożnej?

Ile zarobiły kobiety na mistrzostwach świata w piłce nożnej?

Każdy kolejny turniej kobiecych mistrzostw świata w piłce nożnej przynosi zdecydowany wzrost nagród pieniężnych przewidzianych dla uczestniczek oraz federacji piłkarskich.

Właśnie zakończyły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet 2023, które rozegrano na boiskach Australii i Nowej Zelandii. Ostatecznie w finale Hiszpania pokonała Anglię 1:0.

Piłkarki zarabiają coraz więcej

Suma nagród pieniężnych dla uczestniczących w turnieju zespołów wyniosła 110 mln dolarów, co oznacza potężny wzrost w porównaniu do 30 milionów dolarów przeznaczonych na ten cel cztery lata temu.

Każda z zakwalifikowanych do mistrzostw drużyn otrzyma co najmniej 1,56 mln dolarów, a poszczególne zawodniczki dostaną przynajmniej 30 tysięcy dolarów. Są to kwoty bardzo istotne, zwłaszcza dla uboższych federacji jak Haiti czy Zambia. Wysokość nagród rośnie wraz z awansami do kolejnych rund. Zwycięska drużyna zarobi 4,29 mln dolarów dla swojej krajowej federacji, a na konto każdej z zawodniczek wpłynie dodatkowe 270 tys. dolarów.

Mężczyźni dostają większe pieniądze, ale już niedługo

Dla porównania, podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej mężczyzn suma nagród wyniosła 440 mln dolarów, a zwycięska Argentyna dostała 42 mln dolarów.

FIFA deklaruje, że zamierza do 2027 roku osiągnąć stan, w którym nagrody dla kobiet i mężczyzn będą na tym samym poziomie. Problemem przy realizacji tej obietnicy mogą być sponsorzy, którzy zdecydowanie mniej chętnie wykładają pieniądze na rozgrywki pań.

Na mistrzostwach w Australii i Nowej Zelandii zabrakło reprezentacji Polski, która w eliminacjach została pokonana przez Belgię i Norwegię.

sportingnews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europa już nie będzie ziemią obiecaną dla piłkarzy

Kolejni czołowi piłkarze europejskich klubów decydują się na kontynuowanie swoich karier na innych kontynentach, gdzie mogą liczyć na znacznie wyższe kontrakty niż w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Prywatyzacja klubu sportowego? Zdecydowana większość na TAK

Biorący udział w e-referendum jednoznacznie i zdecydowanie opowiedzieli się za sprzedażą słynnego klubu sportowego ze Śląska prywatnemu inwestorowi.
< 1 MIN CZYTANIA

Iga „goni” Djokovicia. Bezkonkurencyjny duet triumfatorów Roland Garros

Na Roland Garros – jednym z czterech turniejów wielkoszlemowych – w tym roku zwyciężyli Iga Świątek i Novak Djoković. Iga po tytuł tej rangi sięgnęła po raz czwarty w karierze. Dla Serba to wielkoszlemowy triumf numer dwadzieścia trzy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA