fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaSportReal Madryt zanotował królewskie przychody

Real Madryt zanotował królewskie przychody

Real Madryt pierwszy raz od pięciu lat znalazł się na czele zestawienia klubów piłkarskich świata, które uwzględnia największe przychody generowane przez poszczególne drużyny.

W sezonie 2022/2023 największe przychody ze wszystkich klubów świata zanotował Real Madryt. Wynik jest zaskakujący, ponieważ hiszpańska drużyna nie zdobyła w tym czasie ani krajowego mistrzostwa (została wyprzedzona przez FC Barcelonę), ani nie wygrała Ligi Mistrzów (Real odpadł w półfinale tych rozgrywek, pokonany przez Manchester City). 

Angielskie drużyny dominują

Brak sukcesów sportowych nie stanął jednak na drodze Królewskich do osiągnięcia przychodu sięgającego 831 milionów euro. Drugie miejsce w rankingu zajął Manchester City z przychodami 826 milionów euro, a trzecie Paris Saint Germain, które zarobiło 802 miliony euro. 

W pierwszej dwudziestce drużyn z największymi przychodami znalazło się osiem klubów z Anglii, cztery z Włoch, po trzy z Hiszpanii i Niemiec oraz dwa z Francji. Łącznie ich przychody przekroczyły 10,5 miliarda euro, co oznacza wzrost o 14 proc. względem roku poprzedniego. 

W tym roku przygotowano też edycję rankingu dotyczącą kobiecych zespołów. Tu pierwsze miejsce zajęła FC Barcelona z przychodem 13,4 miliona euro. 

Zarabiają na dniach meczowych, reklamie i gadżetach

Całe zestawienie – znane pod nazwą Football Money League 2024 – jest przygotowane cyklicznie od 2006 roku przez ekspertów z agencji audytowej Deloitte. Są w nim brane pod uwagę trzy źródła przychodów klubów. Pierwszym są wpływy z dni meczowych, uwzględniające wartość sprzedanych biletów. Drugim są środki pochodzące od telewizji transmitujących mecze, a trzecim fundusze pozyskane z działalności komercyjnej, tj. od sponsorów czy ze sprzedaży klubowych gadżetów. Ranking Deloitte nie uwzględnia wpływających do klubów pieniędzy ze sprzedaży swoich zawodników. 

deloitte.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Niemiecki klub pozbawiony rosyjskich pieniędzy stacza się w przepaść

Jeden z najbardziej utytułowanych niemieckich klubów piłkarskich Schalke 04 latami otrzymywał miliony euro od Gazpromu. Teraz grozi mu spadek do trzeciej ligi.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobiły kobiety na mistrzostwach świata w piłce nożnej?

Każdy kolejny turniej kobiecych mistrzostw świata w piłce nożnej przynosi zdecydowany wzrost nagród pieniężnych przewidzianych dla uczestniczek oraz federacji piłkarskich.
2 MIN CZYTANIA

Europa już nie będzie ziemią obiecaną dla piłkarzy

Kolejni czołowi piłkarze europejskich klubów decydują się na kontynuowanie swoich karier na innych kontynentach, gdzie mogą liczyć na znacznie wyższe kontrakty niż w Europie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA