fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatAstronomiczne straty wywołane pandemią

Astronomiczne straty wywołane pandemią

Przewodniczący rosyjskiej Izby Obrachunkowej stwierdził, że straty globalnej gospodarki wywołane przez pandemię COVID-19 mogą sięgać nawet 10 bln dolarów.

– Według różnych obliczeń straty światowej gospodarki wynikające z pandemii mogą wynosić od 4 bln do 10 bln dolarów, z czego większość dotyczy głównie budżetów regionalnych i lokalnych – powiedział Aleksiej Kudrin. – Służby zdrowia i systemy wsparcia socjalnego wykazały brak gotowości do globalnych szoków. Dzisiejszym zadaniem dla instytucji państwowych i agencji nadzorczych na wszystkich szczeblach jest przygotowanie mechanizmów, które sprawią, że te systemy staną się bardziej stabilne i efektywne – dodał przewodniczący rosyjskiej Izby Obrachunkowej.

Według Banku Światowego aktualnie światowa gospodarka jest w trakcie odbudowy i to najbardziej solidnej od 80 lat. Ekonomiści Banku Światowego prognozują, że globalny wzrost gospodarczy przyspieszy do 5,6 proc., jednak będzie on różnił się między państwami, głównie na korzyść krajów rozwiniętych.

Z kolei ostatni sondaż chicagowskiej firmy consultingowej McKinsey wykazał, że eksperci ekonomiczni nie postrzegają już samej pandemii jako „głównego problemu gospodarczego”. Większym zmartwieniem dla nich są przerwane łańcuchy dostaw, inflacja oraz niedobory na rynku pracy, które są jednak bezpośrednimi skutkami pandemii.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA