fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseAstronomiczne długi na świecie

Astronomiczne długi na świecie

Do końca 2021 r. dług publiczny na świecie osiągnie aż 260 proc. globalnego PKB.

Dane Instytutu Międzynarodowych Finansów (IIF) mówią, że w II kwartale tego roku dług publiczny osiągnął niemal 300 bilionów dolarów, czyli o 36 bilionów więcej niż przed pandemią COVID-19. Mowa tutaj o długach państwowych, ale też zadłużeniu prywatnym, korporacyjnym i bankowym. Mimo to agencja S&P Global Ratings uspokaja i twierdzi, że nie ma powodu do paniki. Receptą na zmniejszenie długu publicznego mają być niskie stopy procentowe.

– Nagromadzenie długu było konieczne biorąc pod uwagę działania, które podjęto w trakcie pandemii – powiedziała Vera Chaplin z S&P.

Jednocześnie czołowa analityczka agencji przewiduje, że świat może czekać więcej bankructw, a odbudowa gospodarcza nie będzie kompletna dopóki szczepienia nie staną się powszechne, dając ludziom więcej możliwości podróżowania.

Jeśli chodzi o dług to najbardziej ucierpiały rynki rozwijające się, gdzie w II kwartale zadłużenie wzrosło o 3,5 biliona dolarów osiągając niemal 92 biliony. Eksperci IIF zaznaczają jednak, że wśród 61 obserwowanych krajów aż 51 odnotowało spadek zadłużenia w stosunku do PKB po raz pierwszy od początku pandemii. Nastąpiło to dzięki mocno wznowionej aktywności ekonomicznej.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA