fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaFinanseAstronomiczne długi na świecie

Astronomiczne długi na świecie

Do końca 2021 r. dług publiczny na świecie osiągnie aż 260 proc. globalnego PKB.

Dane Instytutu Międzynarodowych Finansów (IIF) mówią, że w II kwartale tego roku dług publiczny osiągnął niemal 300 bilionów dolarów, czyli o 36 bilionów więcej niż przed pandemią COVID-19. Mowa tutaj o długach państwowych, ale też zadłużeniu prywatnym, korporacyjnym i bankowym. Mimo to agencja S&P Global Ratings uspokaja i twierdzi, że nie ma powodu do paniki. Receptą na zmniejszenie długu publicznego mają być niskie stopy procentowe.

– Nagromadzenie długu było konieczne biorąc pod uwagę działania, które podjęto w trakcie pandemii – powiedziała Vera Chaplin z S&P.

Jednocześnie czołowa analityczka agencji przewiduje, że świat może czekać więcej bankructw, a odbudowa gospodarcza nie będzie kompletna dopóki szczepienia nie staną się powszechne, dając ludziom więcej możliwości podróżowania.

Jeśli chodzi o dług to najbardziej ucierpiały rynki rozwijające się, gdzie w II kwartale zadłużenie wzrosło o 3,5 biliona dolarów osiągając niemal 92 biliony. Eksperci IIF zaznaczają jednak, że wśród 61 obserwowanych krajów aż 51 odnotowało spadek zadłużenia w stosunku do PKB po raz pierwszy od początku pandemii. Nastąpiło to dzięki mocno wznowionej aktywności ekonomicznej.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA