fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatBankierzy wieszczą koniec pandemii

Bankierzy wieszczą koniec pandemii

Amerykański bank inwestycyjny JPMorgan Chase przewiduje, że w 2022 r. nastąpi koniec pandemii Covid-19 i na świecie rozpocznie się odbudowa gospodarcza.

– Przewidujemy, że 2022 r. będzie rokiem globalnej odbudowy gospodarczej, końcem pandemii i powrotem do normalnych, przedpandemicznych warunków ekonomicznych i rynkowych – powiedział Marko Kolanovic, szef działu strategii rynków globalnych w JPMorgan. – Wszystko to jest uzależnione od osiągnięcia przez szeroką populację odporności stadnej, ale też od ludzkiej pomysłowości przynoszącej nam nowe leki, które będą szeroko dostępne w 2022 r. – dodał ekspert.

Bank z Wall Street twierdzi, że silna odbudowa gospodarcza będzie napędzana powrotem globalnej mobilności wśród ludzi oraz zwiększonymi wydatkami ze strony firm i konsumentów.

– Już 2021 r. gospodarki na całym świecie poczyniły wielkie postępy w kierunku odbudowy i otwarcia. Ciągle jednak dużo pozostaje do zrobienia, gdyż odbudowa była nierównomierna i niepełna, bo często przerywana przez nowe odmiany wirusa – podkreślił Kolanovic.

Wśród zagrożeń dla odbudowy JPMorgan wymienia rozluźnianie polityki monetarnej przez banki centralne.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA