fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajBarmani w Polsce powinni zarabiać więcej?

Barmani w Polsce powinni zarabiać więcej?

Związkowa Alternatywa domaga się podniesienia stawek osobom zatrudnionym w gastronomii, które pracują nocami z soboty na niedzielę.

Związek zawodowy Związkowa Alternatywa chce, aby pracownicy gastronomii, którzy rozpoczynają pracę w sobotę wieczorem i kończą zmianę w niedzielę rano otrzymywali aż 2,5 razy wyższe stawki niż dzisiaj. Według związkowców jest to konieczne, aby wynagrodzić trudy pracy w branży gastronomicznej. Wyższa stawka powinna obowiązywać od godz. 22:00 w sobotę i obejmować wszystkich pracowników gastronomii, niezależnie od rodzaju umowy, w ramach której są zatrudnieni.

Praca w gastronomii w godzinach nocnych, zwłaszcza w weekendy, wiąże się z koniecznością pracy w porze, kiedy większość ludzi śpi. Jest to spore obciążenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników. W porze nocnej pracownicy gastronomii są też narażeni na większe ryzyko wystąpienia incydentów związanych z alkoholem, narkotykami i agresją klientów. Ponadto weekendy, zwłaszcza soboty wieczorem, często są czasem intensywnych wydarzeń społecznych, takich jak imprezy, urodziny czy spotkania towarzyskie. Pracownicy gastronomii są obciążeni większą liczbą i intensywnością obowiązków

– wskazali związkowcy w komunikacie.

Związek, w celu uzasadnienia swojego stanowiska, przytoczył również dane, które pokazują, że średnia płaca w pubach i klubach w dużych polskich miastach wynosi 30 zł netto za godzinę pracy, co przy zmianach trwających 12 godzin daje pracownikowi 360 zł netto. Oznacza to, że gdyby propozycja Związkowej Alternatywy weszła w życie, to taki pracownik zarobiłby za pracę z soboty na niedzielę aż 765 złotych, co oznaczałoby wzrost o 112,5 proc.

Źródło: ZA
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA