fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiWakacje od składek ZUS. Ile to będzie kosztować?

Wakacje od składek ZUS. Ile to będzie kosztować?

Premier Donald Tusk podjął decyzję o wprowadzeniu wakacji od składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych.

Jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy, a także samozatrudnieni będą mogli skorzystać z wakacji od składek ubezpieczeniowych – zapowiedział premier Donald Tusk. Odpowiedni projekt został przyjęty 19 marca na posiedzeniu Rady Ministrów.

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że osoby, które zechcą skorzystać z tego specjalnego urlopu, będą musiały złożyć wniosek w tej sprawie do końca listopada 2024 roku. Donald Tusk powiedział, że do skorzystania z urlopu od ZUS wystarczy samo wysłanie wniosku.

Myślę, że w ciągu czterech miesięcy Zakład Ubezpieczeń Społecznych upora się z kwestiami informatycznymi, tak żeby móc skorzystać z tego urlopu przez przedsiębiorców jeszcze w tym roku

– dodał szef rządu.

Z wakacji będą mogli skorzystać najmniejsi przedsiębiorcy (w odniesieniu tylko do swoich składek), wpisani do bazy CEIDG, którzy odprowadzają składki na własne ubezpieczenia oraz za nie więcej niż 9 ubezpieczonych, oprócz samych siebie. Wakacje składkowe nie będą miały wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego ani na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych, bo składki zostaną sfinansowane z budżetu państwa. Poza tym, korzystając z wakacji przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać własnej działalności i w danym okresie nadal będzie mógł m.in. uzyskiwać z niej przychody (roczne przychody nie mogą przekroczyć 2 mln euro).

Ile będą kosztować wakacje od ZUS?

Według wyliczeń Ministerstwa Rozwoju i Technologii z wakacji będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln osób. Resort oszacował też, że w latach 2024-2034 koszt tego rozwiązania wyniesie ok. 20-24 mld zł, a w 2024 r. ok. 1,53 mld zł.

Od początku pracy w Ministerstwie Rozwoju i Technologii stawiamy na dialog z biznesem i rozwiązania ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Dla wielu małych przedsiębiorstw wysokość składek może być barierą utrudniającą im rozwijanie własnego biznesu. Chcemy takim sytuacjom zapobiegać, dlatego stworzyliśmy projekt tzw. wakacji składkowych. To jedna z korzystnych propozycji, która pomoże w rozwoju przedsiębiorstw i zwiększeniu ich atrakcyjności

– powiedział z kolei minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Źródło: MRiT
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA