fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiFirmom będzie łatwiej rozliczać VAT

Firmom będzie łatwiej rozliczać VAT

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma uprościć i przyspieszyć rozliczanie podatku VAT.

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto projekt ustawy przewidujący rozwiązania, które uproszczą i przyspieszą rozliczanie podatku VAT. Nowe przepisy mają też zmniejszyć formalności dla przedsiębiorstw w obrocie międzynarodowym.

Rząd ma nadzieję, że dzięki zmianom poprawie ulegnie płynność finansowa firm działających w Polsce. Według władz ma to być zasługa podniesienia limitu sprzedaży małego podatnika z 1,2 do 2 mln euro.

„Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom, prowadzenie firmy – z punktu widzenia rozliczania podatku VAT – będzie dużo łatwiejsze i mniej czasochłonne” – napisano w komunikacie Rady Ministrów.

Omawiana reforma ma ułatwić prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, m.in. dzięki możliwości rezygnacji z obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych. Zmiany wprowadzą też uproszczenia związane z raportowaniem rozliczeń dotyczących fakturowania przy pomocy dostosowania warunków wystawienia faktury do e-paragonu. Reforma likwiduje też opłatę za wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS).

Komunikat Rady Ministrów informuje również o liberalizacji warunków szybszego zwrotu VAT dla tzw. podatników bezgotówkowych oraz planach doprecyzowania zasad stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących, w przypadku gdy faktura została wystawiona w walucie obcej. Co również istotne, do polskich przepisów wdrożony zostanie instrument przeglądu wydatków, który umożliwi analizę efektywności wydatkowania środków publicznych. Reforma wprowadzi system miarkowania sankcji VAT tak, aby brać pod uwagę sytuację ekonomiczną podatnika.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA