fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesBenefity pracownicze. Polacy chcą czterodniowego tygodnia pracy

Benefity pracownicze. Polacy chcą czterodniowego tygodnia pracy

Ze względu na inflację pracownicy w Polsce oczekują od pracodawców, że ci przede wszystkim zapewnią im podwyżki oraz premie.

Z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polscy pracownicy oczekują od pracodawców podwyżek oraz premii, ale też wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Z takiego benefitu chętnie skorzystałby już co trzeci ankietowany pracownik.

Inflacja determinuje oczekiwania

Przez towarzyszącą nam od roku podwyższoną inflację i rosnące koszty życia polscy pracownicy liczą naturalnie na to, że pracodawcy będą wychodzić im naprzeciw i zapewnią odpowiednie wynagrodzenie. Aktualnie, gdyby polscy pracownicy mogli poprosić o coś swojego pracodawcę, to najczęściej porozmawialiby o podwyżce (73 proc.) oraz premii (63 proc.). Co ciekawe, na trzecim miejscu pojawił się czterodniowy tydzień pracy, który pasowałby jednej trzeciej ankietowanych.

Kolejnymi benefitami wymienianymi przez polskich pracowników są dofinansowanie dojazdów do pracy (29 proc.) oraz darmowe wyżywienie w pracy (25 proc.). Z kolei co czwarty respondent powiedział, że chciałby dostać od pracodawcy dodatkowe dni wolne od pracy.

Skrócenie tygodnia pracy i oczekiwanie na dodatkowe dni wolne to trend, który zyskał popularność w wyniku pandemii, a pracodawcy powinni pamiętać o tym w swoich strategiach zarządzania zasobami ludzkimi. Pracownicy, szczególnie ci z pokolenia Z, oczekują równowagi między pracą a życiem prywatnym, a dla wielu z nich czas wolny i odpoczynek są równie ważne co wynagrodzenie

– powiedział Krzysztof Inglot z Perosonnel Service.

Przewidujemy, że oczekiwania te będą rosły, szczególnie w kontekście dbałości o zdrowie psychiczne pracowników. Do tego trendu przyczynią się też demografia, czyli spadek liczby osób na rynku pracy, ale też sztuczna inteligencja i automatyzacja, które przejmą liczne, zwłaszcza powtarzalne i rutynowe zadania

– dodał.

17 proc. respondentów chciałoby pracy zdalnej przez 2-3 dni w tygodniu, a 14 proc. osób wskazało dofinansowanie zdalnych form rozrywki, jak np. Netflix.

Takie benefity dostajemy najczęściej

„Barometr Polskiego Rynku Pracy” wykazał, że aktualnie benefity pozapłacowe dostaje 30 proc. pracowników. Personnel Service poinformował, że najczęściej są to bony i rabaty (52 proc.), a także prywatna opieka medyczna (45 proc.). Popularne są też paczki na święta (44 proc.) oraz imprezy integracyjne (41 proc.).

Źródło: Personnel Service
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA