fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajBezsenność Polaków słono kosztuje gospodarkę

Bezsenność Polaków słono kosztuje gospodarkę

Prawie połowa dorosłych Polaków narzeka na jakość swojego snu. Problem może wydawać się błahy, ale jego skutki odczuwa cała polska gospodarka.

Aż 41 proc. dorosłych Polaków jest niezadowolonych z jakości swojego snu – wynika z najnowszego raportu pt. „Sen Polaków. Straty dla gospodarki. Edycja 2024” autorstwa UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl. Co prawda sytuacja jest lepsza niż choćby rok temu, ale problemu nie należy bagatelizować.

W ubiegłorocznym badaniu na jakość snu narzekało 49,9 proc. ankietowanych Polaków, a w 2021 roku odsetek ten wynosił 39,2 proc. Według cytowanego przez Radio Zet psychologa Michała Murgrabiego z platformy ePsycholodzy.pl wysoki odsetek bezsenności wśród Polaków może być skutkiem trudnej sytuacji życiowej dużej części polskiego społeczeństwa, które ciągle musi się borykać ze skutkami wysokiej inflacji.

Trzeba pamiętać o tym, że osoba dorosła powinna spać co najmniej 7 godzin na dobę, żeby dobrze funkcjonować. Jeśli jest niewyspana, to przestaje być efektywna w pracy, co ma bezpośredni wpływ na gospodarkę. Ostrożnie szacując, problemy ze snem kosztują ją minimum 8 mld zł rocznie. Utrata efektywności na poziomie 1 proc. przekłada się na 2,5 dnia. Koszt każdego z nich, zakładając tylko średnie wynagrodzenie i składki na ubezpieczenia społeczne, wynosi dla pracodawcy 462 zł. Należy podkreślić, że ww. wynik 8 mld zł rocznie ma charakter poglądowy. Jest to bazowe wyliczenie, nieobejmujące wypadków przy pracy, faktycznych kosztów prezenteizmu (nieefektywna obecność w pracy), a także symulowania pracy i sabotowania wyników. Realne straty są więc wielokrotnie wyższe, niż to wynika z ogólnych szacunków

– wyjaśnił natomiast Michał Pajdak, drugi ze współautorów badania z platformy ePsycholodzy.pl.

Omawiane badanie wykazało, że najbardziej niezadowolone ze snu są kobiety w wieku od 25 do 34 lat, a także  zarabiające od 1000 do 2999 zł netto i mające średnie wykształcenie. Poza tym na sen narzekają głównie mieszkańcy miejscowości, w których żyje od 50 tys. do 99 tys. ludzi (46,9 proc). W badaniu stwierdzono też, że osoby z problemami finansowymi śpią średnio ok. 10 minut mniej na dobę niż respondenci bez takich problemów.

Źródło: Radio Zet
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA