fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesBiurokracja największą bolączką przedsiębiorców

Biurokracja największą bolączką przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy alarmują, że częste zmiany przepisów to największa bolączka w zarządzaniu kadrami i płacami w naszym kraju.

Badanie zrealizowane przez Randstad Payroll Solutions i Instytut Badań Pollster wśród firm zatrudniających co najmniej 10 osób wykazało, że największymi wyzwaniami w prowadzeniu biznesu i zarządzaniu kadrami w Polsce są częste zmiany prawa, krótki czas na ich wdrożenie oraz żmudne dostosowanie dokumentacji w firmie do nowych przepisów.

Aż 78 proc. przedsiębiorców za największy problem wskazuje częstą zmienność przepisów, a w firmach zatrudniających od 10 do 19 pracowników jest to nawet 89 proc. wskazań.

Zmiany i to bardzo duże, np. dotyczące naliczania wynagrodzeń czy systemu podatkowego, treści i sposobu zawierania umów dotknęły wszystkie firmy, na dodatek były wprowadzane w sposób szybki i zaskakujący dla pracodawców. Do ich zrozumienia i zaimplementowania w prawidłowy sposób konieczna jest wiedza ekspercka i wieloletnie doświadczenie

– powiedziała Katarzyna Plucińska, dyrektor zarządzająca Randstad Payroll Solutions.

Drugim problemem wskazywanym przez przedsiębiorców jest konieczność dostosowania dokumentacji i wewnętrznych systemów do wdrażanych przepisów, o czym mówi 54 proc. badanych. Jak podaje Randstad problem ten najczęściej wskazują właściciele największych firm, w których pracuje ponad 250 osób oraz branża edukacyjna.

Całkiem sporym problemem jest też konieczność cyfryzacji, choć jest to najbardziej kłopotliwe dla małych firm. Wprowadzanie nowych technologii jest problematyczne dla 36 proc. przedsiębiorców (46 proc. w najmniejszych firmach). 28 proc. przedsiębiorców narzeka natomiast na konieczność edukacji pracowników w związku ze zmieniającymi się przepisami, gdyż jest to wyzwaniem nie tylko z punktu widzenia organizacyjnego, ale jest też kosztowe, gdyż dzień szkoleniowy dla zespołu kadrowego może kosztować nawet 10 tys. zł.

Źródło: Randstad

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA