fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBiznesBiurokracja największą bolączką przedsiębiorców

Biurokracja największą bolączką przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy alarmują, że częste zmiany przepisów to największa bolączka w zarządzaniu kadrami i płacami w naszym kraju.

Badanie zrealizowane przez Randstad Payroll Solutions i Instytut Badań Pollster wśród firm zatrudniających co najmniej 10 osób wykazało, że największymi wyzwaniami w prowadzeniu biznesu i zarządzaniu kadrami w Polsce są częste zmiany prawa, krótki czas na ich wdrożenie oraz żmudne dostosowanie dokumentacji w firmie do nowych przepisów.

Aż 78 proc. przedsiębiorców za największy problem wskazuje częstą zmienność przepisów, a w firmach zatrudniających od 10 do 19 pracowników jest to nawet 89 proc. wskazań.

Zmiany i to bardzo duże, np. dotyczące naliczania wynagrodzeń czy systemu podatkowego, treści i sposobu zawierania umów dotknęły wszystkie firmy, na dodatek były wprowadzane w sposób szybki i zaskakujący dla pracodawców. Do ich zrozumienia i zaimplementowania w prawidłowy sposób konieczna jest wiedza ekspercka i wieloletnie doświadczenie

– powiedziała Katarzyna Plucińska, dyrektor zarządzająca Randstad Payroll Solutions.

Drugim problemem wskazywanym przez przedsiębiorców jest konieczność dostosowania dokumentacji i wewnętrznych systemów do wdrażanych przepisów, o czym mówi 54 proc. badanych. Jak podaje Randstad problem ten najczęściej wskazują właściciele największych firm, w których pracuje ponad 250 osób oraz branża edukacyjna.

Całkiem sporym problemem jest też konieczność cyfryzacji, choć jest to najbardziej kłopotliwe dla małych firm. Wprowadzanie nowych technologii jest problematyczne dla 36 proc. przedsiębiorców (46 proc. w najmniejszych firmach). 28 proc. przedsiębiorców narzeka natomiast na konieczność edukacji pracowników w związku ze zmieniającymi się przepisami, gdyż jest to wyzwaniem nie tylko z punktu widzenia organizacyjnego, ale jest też kosztowe, gdyż dzień szkoleniowy dla zespołu kadrowego może kosztować nawet 10 tys. zł.

Źródło: Randstad

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA