Badanie zrealizowane przez Randstad Payroll Solutions i Instytut Badań Pollster wśród firm zatrudniających co najmniej 10 osób wykazało, że największymi wyzwaniami w prowadzeniu biznesu i zarządzaniu kadrami w Polsce są częste zmiany prawa, krótki czas na ich wdrożenie oraz żmudne dostosowanie dokumentacji w firmie do nowych przepisów.
Aż 78 proc. przedsiębiorców za największy problem wskazuje częstą zmienność przepisów, a w firmach zatrudniających od 10 do 19 pracowników jest to nawet 89 proc. wskazań.
Zmiany i to bardzo duże, np. dotyczące naliczania wynagrodzeń czy systemu podatkowego, treści i sposobu zawierania umów dotknęły wszystkie firmy, na dodatek były wprowadzane w sposób szybki i zaskakujący dla pracodawców. Do ich zrozumienia i zaimplementowania w prawidłowy sposób konieczna jest wiedza ekspercka i wieloletnie doświadczenie
– powiedziała Katarzyna Plucińska, dyrektor zarządzająca Randstad Payroll Solutions.
Drugim problemem wskazywanym przez przedsiębiorców jest konieczność dostosowania dokumentacji i wewnętrznych systemów do wdrażanych przepisów, o czym mówi 54 proc. badanych. Jak podaje Randstad problem ten najczęściej wskazują właściciele największych firm, w których pracuje ponad 250 osób oraz branża edukacyjna.
Całkiem sporym problemem jest też konieczność cyfryzacji, choć jest to najbardziej kłopotliwe dla małych firm. Wprowadzanie nowych technologii jest problematyczne dla 36 proc. przedsiębiorców (46 proc. w najmniejszych firmach). 28 proc. przedsiębiorców narzeka natomiast na konieczność edukacji pracowników w związku ze zmieniającymi się przepisami, gdyż jest to wyzwaniem nie tylko z punktu widzenia organizacyjnego, ale jest też kosztowe, gdyż dzień szkoleniowy dla zespołu kadrowego może kosztować nawet 10 tys. zł.
Źródło: Randstad