fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesBiznes odwoła się od starych odmów ZUS?

Biznes odwoła się od starych odmów ZUS?

Firmy, którym ZUS w 2020 r. odmówił prawa do zwolnienia z obowiązku zapłaty składek, ciągle mogą się tego domagać przed sądem - informuje piątkowa „Rzeczpospolita”.

Dla niektórych przedsiębiorców może to być nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Według informacji „Rzeczpospolitej” od momentu ruszenia tarcz antykryzysowych w marcu 2020 r. do ZUS-u wpłynęło ok. 2,7 mln wniosków o zwolnienie z obowiązku zapłaty składek, a warunkiem zwolnienia było złożenie w terminie deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA. Gazeta napisała, że „później, gdy rząd zaproponował wsparcie dla poszczególnych branż, wielu przedsiębiorców spotkało się z odmową, gdy PKD ich działalności wynikające z rejestrów nie figurowało na ustawowej liście”. Ostatecznie negatywne odpowiedzi otrzymało ok. 92 tys. przedsiębiorców, a od decyzji odwołało się tylko ok. 5 tys. z nich. W ostatnim czasie natomiast większości firm udało się wygrać prawo do ulg w składkach.

Cytowana przez PAP „Rzeczpospolita” tłumaczy, że sądy administracyjne uznały wymóg złożenia deklaracji ZUS DRA za nieistotny, gdyż dotychczasowe przepisy ubezpieczeniowe zwalniają przedsiębiorców z obowiązku jej składania. Z kolei w sprawach wynikających z tarcz branżowych „sądy stanęły na stanowisku, że kod PKD wpisany do rejestru nie ma znaczenia do oceny, czy przedsiębiorca ma prawo do zwolnienia ze składek”. Liczy się bowiem faktycznie wykonywana przez niego przeważająca działalność gospodarcza.

Może to oznaczać, że w przypadku pozostałych 87 tys. decyzji odmownych przedsiębiorcy mogliby wywalczyć prawo do ulgi, a z wyniku wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim wynika, że zaskarżenie ciągle jest możliwe.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA