fbpx
piątek, 13 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesBlackouty coraz bliżej. Potrzebne są zdecydowane, mądre i skoordynowane działania

Blackouty coraz bliżej. Potrzebne są zdecydowane, mądre i skoordynowane działania

Ogłoszone właśnie przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) „zagrożenie na rynku mocy” to na razie tylko sygnał dla operatorów sieci, czyli elektrowni, że mają dostarczyć zakontraktowaną moc. Oznacza to jednak, że w polskiej energetyce robi się niebezpiecznie i coraz realniejsze są dłuższe przerwy w dostawach prądu. Czy także gazu?

Gdy brakuje mocy uruchomiane są wyłączone elektrownie, które pozostają w tzw. rezerwie zimnej. Zwiększa się do maksimum moce pracujących już bloków (uruchamiając tzw. rezerwę wirującą). Mobilizowana jest też moc z elektrowni wodnych szczytowo-pompowych.

Te działania mają charakter doraźny. Chcąc całkowicie oddalić zagrożenie, potrzebne są rozwiązania systemowe. Nie tylko gospodarstwa domowe muszą mieć zapewnione nieprzerwane dostawy prądu. Prąd niezbędny jest do prowadzenia działalności setkom tysięcy firm, nie tylko tych „energochłonnych”. Dłuższe przerwy w dostawach energii sparaliżują handel detaliczny. Towary ulegną odmrożeniu i będą nadawać się tylko do wyrzucenia. Nie zadziałają kasy ani terminale. Blackout dotknie też restauracje, kawiarnie, hotele, pralnie i wiele innych placówek usługowych. Nie będą wykonywać swojej pracy firmy sprzątające. Stacje paliw zostaną zamknięte. Systemy bankomatów będą się zawieszać, uniemożliwiając wypłatę gotówki.

Przykłady paraliżujących gospodarkę skutków uderzenia blackoutu (po polsku: zaciemnienia) można mnożyć. Nawet jedno z najbogatszych państw Unii – Niemcy – wydało ostatnio ostrzeżenie przed „zaciemnieniem”, zaś Federalny Urząd Ochrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof (BBK) apelując o robienie zapasów opublikował listę produktów żywnościowych, które obywatele powinni zgromadzić na zimę.

Węgiel zostanie z nami na dłużej

Bez większego rozgłosu przeszedł Raport SGH i Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Szkoda, bo zawarto w nim ciekawe opracowania. Jedno z bardziej interesujących dotyczy prognozy rozwoju polskiej energetyki, wszak jednego z największych rynków naszego regionu. Autorzy artykułu „Sektor energetyczny w dobie szoków cenowych i wojny hybrydowej” piszą wprost, że w Polsce „konieczne będzie utrzymanie części mocy węglowych dłużej niż przewidywano”. Konieczne to jest tym bardziej, że po rosyjskim ataku na Ukrainę, embargu i retorsjach Moskwy, zaleca się ograniczanie zużycia gazu. Rozszyfrować to, co napisano, można także tak: należy szybko zwiększyć wydobycie węgla, a być może też uruchomić zamknięte (nadające się jeszcze do uruchomienia) kopalnie. Sami naukowcy jednak dostrzegają, że utrzymanie mocy węglowych „może okazać się trudne w sytuacji wysokich cen uprawnień do emisji CO2 oraz innych regulacji podnoszących koszty instalacyjne w ramach tzw. nowych standardów BAT/BREF”.

To oznacza, że ewentualne zabiegi o zwiększenie wydobycia i dostaw „czarnego złota” znajdą się na kursie kolizyjnym z zieloną polityką UE. Władze tej struktury nie dały dotąd żadnego sygnału, że w tej wyjątkowej sytuacji, w jakiej znalazły się kraje europejskie, zamierzają zawiesić uporczywe i wbrew wszystkiemu nadal wywierane naciski na osiąganie tzw. neutralności klimatycznej. Czyli na zamykanie kopalń, ograniczanie zużycia gazu oraz blokowanie rozwoju energetyki jądrowej (Europejski Zielony Ład i jego „akcelerator” Fit for 55 nadal obowiązują!).

Naukowcy z SGH piszą też, że obecna sytuacja na rynku energetycznym może wymusić konieczność stworzenia nowych mechanizmów pomocowych lub usprawnienia istniejących form wsparcia. Niestety nie precyzują, o jakie wsparcie może tu chodzić.

Gazu też może zabraknąć?

Jak zaznaczono w artykule niektóre państwa, takie jak USA czy Kanada, dość szybko wprowadziły zakazy importowe z Rosji na surowce energetyczne. Zauważono też jednak, że „część państw unijnych nie przyjęła tego typu regulacji, mimo stanowiska Parlamentu Europejskiego wzywającego do takiego działania”.

Według autorów raportu brak jasnego komunikatu ze strony wszystkich państw UE powoduje zwiększone ryzyko dla całego sektora, skracając jednocześnie czas na ewentualne dostosowania przed zimą 2022/2023. Niemniej – jak piszą: „Polska jako największy rynek energetyczny Europy Środkowo-Wschodniej poprzez, jak się wydaje, właściwą ocenę ryzyk geostrategicznych uzyskała znaczącą przewagę strategiczną dzięki rozwojowi infrastruktury dywersyfikującej kierunki importu gazu nad członkami tzw. starej UE, a przede wszystkim Niemiec. Może to przynieść znaczący wzrost znaczenia Polski w regionie i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne części państw EŚW” – napisali naukowcy z SGH. Niemniej kilka linijek dalej wzywają oni do wprowadzenia mechanizmów zarządzania „umożliwiających maksymalizację wykorzystania obecnej infrastruktury gazowej”. Oznacza to nie tylko konieczność silniejszej integracji elektroenergetycznych sieci przesyłowych, by zmniejszyć zapotrzebowanie na import gazu. Oznacza także – jak twierdzą – „konieczność dokonania interwencji publicznej” i – uwaga – „wyłączenia na czas jednego roku części instrumentów rynkowych”!

„Należy opracować plany optymalnego wykorzystania podaży surowca – skierowania go tam, gdzie brakuje efektywnych kosztowo alternatyw” – napisali uczeni z SGH. Ich zdaniem „konieczne jest lepsze zarządzaniem popytem (oszczędności, zmiana paliwa) oraz wdrożenie na jak największą skalę odnawialnych źródeł energii oraz nowych technologii (przede wszystkim magazynowania energii elektrycznej i jej konwersji na wodór) oraz działań efektywnościowych, które pomogą zredukować zużycie gazu w energetyce i ciepłownictwie”.

A jeśli nie uda się tego zrobić, to co? Grozi nam także zawał na rynku gazu, bo „bezemisyjnym źródłom” nie uda się jednak zbilansować deficytu na rynku energii?

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA