fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeBoom na sztuczną inteligencję się kończy? ChatGPT traci użytkowników

Boom na sztuczną inteligencję się kończy? ChatGPT traci użytkowników

Czerwiec był pierwszym miesiącem od uruchomienia aplikacji ChatGPT (pod koniec 2022 roku), w którym zanotowano spadek liczby osób odwiedzających jej witrynę.

W czerwcu liczba wejść na stronę ChataGPT z urządzeń mobilnych i desktopowych spadła o 9,7 proc. względem wyników osiąganych w maju. Spada też liczba pobrań aplikacji chata na urządzenia marki Apple.

Jednym z powodów tych spadków mogą być rozpoczynające się wakacje. Grupami osób najchętniej korzystających z ChataGPT są uczniowie i studenci.

Historia sukcesu

ChatGPT został udostępniony użytkownikom pod koniec listopada 2022 roku. Po zaledwie 2 miesiącach korzystało z niego ponad 100 milionów osób.

Początkowo usługa przygotowana przez organizację OpenAI była postrzegana jako największa od lat rewolucja w internecie. Prostota działania, dostępność i niespotykane wcześniej efekty budziły powszechny zachwyt użytkowników, a kolejne firmy (w tym tacy giganci Big Tech jak Microsoft czy Google) zapowiadały wykorzystanie sztucznej inteligencji w swoich projektach.

Sztuczna inteligencja ma też wady

Niektóre przedsiębiorstwa rozważają redukcje zatrudnienia i oddanie technologii wykorzystującej AI część obowiązków wykonywanych obecnie przez ludzi.

Generatywna sztuczna inteligencja budzi jednak też wiele kontrowersji. Brakuje przepisów prawa, które regulowałyby jej działanie i wyznaczały ramy, w jakich może być stosowana. Zdarza się, że ChatGPT udziela niezgodnych z prawdą odpowiedzi na zadawane pytania, m.in. powielając fake newsy.

washingtonpost.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA