fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaInnowacjeBoom na sztuczną inteligencję się kończy? ChatGPT traci użytkowników

Boom na sztuczną inteligencję się kończy? ChatGPT traci użytkowników

Czerwiec był pierwszym miesiącem od uruchomienia aplikacji ChatGPT (pod koniec 2022 roku), w którym zanotowano spadek liczby osób odwiedzających jej witrynę.

W czerwcu liczba wejść na stronę ChataGPT z urządzeń mobilnych i desktopowych spadła o 9,7 proc. względem wyników osiąganych w maju. Spada też liczba pobrań aplikacji chata na urządzenia marki Apple.

Jednym z powodów tych spadków mogą być rozpoczynające się wakacje. Grupami osób najchętniej korzystających z ChataGPT są uczniowie i studenci.

Historia sukcesu

ChatGPT został udostępniony użytkownikom pod koniec listopada 2022 roku. Po zaledwie 2 miesiącach korzystało z niego ponad 100 milionów osób.

Początkowo usługa przygotowana przez organizację OpenAI była postrzegana jako największa od lat rewolucja w internecie. Prostota działania, dostępność i niespotykane wcześniej efekty budziły powszechny zachwyt użytkowników, a kolejne firmy (w tym tacy giganci Big Tech jak Microsoft czy Google) zapowiadały wykorzystanie sztucznej inteligencji w swoich projektach.

Sztuczna inteligencja ma też wady

Niektóre przedsiębiorstwa rozważają redukcje zatrudnienia i oddanie technologii wykorzystującej AI część obowiązków wykonywanych obecnie przez ludzi.

Generatywna sztuczna inteligencja budzi jednak też wiele kontrowersji. Brakuje przepisów prawa, które regulowałyby jej działanie i wyznaczały ramy, w jakich może być stosowana. Zdarza się, że ChatGPT udziela niezgodnych z prawdą odpowiedzi na zadawane pytania, m.in. powielając fake newsy.

washingtonpost.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA