fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaKrajBrak pracowników głównym wyzwaniem dla branży spożywczej

Brak pracowników głównym wyzwaniem dla branży spożywczej

Polska branża spożywcza ma poważne problemy ze znalezieniem pracowników i ciągle musi borykać się z dużą rotacją zatrudnionych.

Zaledwie pięć miesięcy wynosi średni czas pracy pracowników zatrudnionych w polskiej branży spożywczej – wynika z raportu Centrum Analitycznego Gremi Personal. Duża rotacja w sektorze to największe wyzwanie dla przedsiębiorców.

Analitycy Gremi Personal zwrócili uwagę, że branża spożywcza to bardzo szeroki dział gospodarki. Jednocześnie jest to sektor, w którym praca trwa cały rok i jest po prostu ciężka.

Pracodawcy powinni rekompensować trudne warunki pracy poprzez podniesienie zarobków, co zwiększyłoby stabilność zatrudnienia. Popyt na żywność jest non stop, a benefity w postaci wyżywienia już nie wystarczają

– powiedział zastępca dyrektora generalnego Gremi Personal Damian Guzman.

W raporcie podkreślono, że w portfolio Gremi Personal około 20 proc. (z ponad 20 tys.) zatrudnianych rocznie obcokrajowców trafia do branży spożywczej. Większość z nich to kobiety z Ukrainy, które stanowią przeszło dwie trzecie ogółu zatrudnionych.

Aż 91,2 proc. wszystkich zatrudnionych w branży spożywczej to pracownicy z Ukrainy, wśród których prawie 80 proc. to kobiety, podczas gdy dwa lata temu panie stanowiły w tej grupie 58 proc. Pozostałe narodowości to: białoruska (4,7 proc.), mołdawska (3,1 proc.), gruzińska (0,8 proc.) oraz litewska (0,2 proc.).

Wynoszący prawie 50 proc. wzrost zatrudnienia Ukrainek w polskim sektorze spożywczym to skutek wybuchu wojny w ich kraju. Polscy pracodawcy, aby lepiej dopasować branżę do zatrudniania kobiet, zastosowali różne rozwiązania polegające np. na podzieleniu pracy na dwie, a nawet trzy zmiany.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA