fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiBranża beauty chce szerszej obniżki VAT

Branża beauty chce szerszej obniżki VAT

Zgodnie z planem rządu od 1 kwietnia 2024 roku usługi kosmetyczne w Polsce mają zostać objęte 8-proc. stawką VAT, ale według branży propozycja władz ma zbyt wąski zakres.

Polska branża beauty twierdzi, że projekt Ministerstwa Finansów o obniżce podatku VAT na usługi kosmetyczne ma zbyt wąski zakres – dowiadujemy się z portalu Prawo.pl. Poza tym pojawiają się wątpliwości, czy sama obniżka podatków jest w ogóle zgodna z prawem.

Ponadto, z uwagi na fakt, że dotąd nie rozstrzygnięto prawnie, które zabiegi są usługami kosmetycznymi, może dojść do sytuacji, że w Polsce wzrośnie liczba sporów podatkowych, jaką stawkę stosować na dane usługi. Z tego powodu branża beauty apeluje, by obniżka objęła szerszy zakres świadczeń i deklaruje gotowość do dialogu i współtworzenia nowych rozwiązań. Postulaty sektora popiera rzecznik MŚP Adam Abramowicz, którego zdaniem definicja branży powinna obejmować 14 dziedzin usług kosmetycznych, a nie zaledwie 3 kategorie w PKWiU, jak zapisano w projekcie ministerstwa.

Prawo.pl przytacza również opinię adwokata Piotra Leonarskiego z kancelarii LSW, który ma wątpliwości, czy polski projekt rozporządzenia o obniżeniu VAT-u dla branży beauty jest zgodny z prawem UE, a mianowicie załącznikiem nr III do dyrektywy VAT.

Zgodnie z dyrektywą państwo, które w 2021 r. stosowało stawki obniżone inne niż wymienione w załączniku nr III, nadal może to robić do 2032 r., jeśli spełni dwa warunki. Po pierwsze, ta stawka nie może być niższa niż 12 proc., a po drugie – do 7 października 2023 r. należało powiadomić o tym unijny komitet ds. VAT. Moim zdaniem w tej sytuacji powstaje ryzyko sporu z UE dotyczącego 8 proc. VAT dla branży beauty. Polska, wykraczając poza zakres załącznika nr III, naraża się na wszczęcie przez Komisję Europejską postępowania naruszeniowego, co może zakończyć niekorzystnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE

– wyjaśnił Piotr Leonarski.

Źródło: Prawo.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA