fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaFinanseBranża fitness tonie w długach

Branża fitness tonie w długach

W ciągu ostatnich dwóch lat zadłużenie polskiej branży fitness wzrosło ponaddwukrotnie. Nadzieję na poprawę sytuacji daje rosnąca popularność treningów.

Aż 33,1 mln złotych wynoszą długi polskiej branży fitness – od placówek treningowych po samych trenerów – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Dla porównania w lutym 2022 r. kwota ta była prawie dwa razy niższa i wynosiła 15,4 mln złotych.

KRD przypomina, że ostatnie lata to był ciężki czas dla branży fitness, która szczególnie ucierpiała w czasie pandemii koronawirusa, kiedy sale treningowe były zamykane lub ograniczano ich działalność w związku z lockdownami. Liczba klientów wróciła do poziomów przedpandemicznych na początku 2022 r., a w 2023 r. odnotowano już nawet 40 proc. więcej wejść na siłownie niż przed rokiem 2020.

W sumie w Polsce działa ponad 2,5 tys. klubów fitness, z czego ok. 20 proc. należy do większych sieci i znajduje się w dobrych lokalizacjach. Reszta to prywatne siłownie i różnego rodzaju studia treningowe. Problemem wszystkich podmiotów w branży są rosnące koszty pracy, czynszów i wysokie ceny energii. Z takimi wyzwaniami ciężej radzić sobie małym firmom. W efekcie, przeszło 17 mln złotych długów w branży fitness dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych, a 16,1 mln złotych to zaległości spółek prawa handlowego.

Niewielkie firmy często działają na skraju rentowności, co sprawia, że każda podwyżka kosztów może mieć dla nich poważne konsekwencje. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest nierzetelna współpraca, która może dodatkowo pogłębiać ich problemy finansowe. W przypadku, gdy małe firmy są zależne od jednego czy kilku dużych dostawców, każde zawirowanie w tych relacjach może mieć bezpośredni wpływ na ich stabilność finansową. To pokazuje, jak ważne jest dla nich budowanie solidnej i opartej na wzajemnym zaufaniu współpracy z partnerami biznesowymi

– powiedziała Katarzyna Starostka, ekspertka Rzetelnej Firmy.

W sumie długi ma dzisiaj około połowa firm z branży fitness – aż 1260 podmiotów. Dla porównania, dwa lata temu takie problemy miało zaledwie 277 przedsiębiorstw. Najwięcej zadłużonych firm jest zlokalizowanych w województwie mazowieckim, gdzie 274 podmiotów ma 9,6 mln złotych nieuregulowanych zobowiązań. Rekordzista również pochodzi z Mazowsza i ma do oddania aż 1,9 mln złotych.

Źródło: KRD
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Niedźwiedzia przysługa unijnego dobrodzieja

Gotówka od pewnego czasu zaczęła uwierać unijnych decydentów, którzy wieloma sposobami próbują ograniczać jej rolę w gospodarce na rzecz elektronicznych form płatności. Znów UE chciała pokazać, że ma legislacyjną fantazję. Tymczasem pokazała tylko, że – owszem – ma, ale konsumentów… gdzieś.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA