fbpx
środa, 15 maja, 2024
Strona głównaFinanseByć może unikniemy spirali cenowo-płacowej

Być może unikniemy spirali cenowo-płacowej

Wzrost wynagrodzeń w Polsce hamuje i wbrew pozorom jest to dobra informacja – wynika z audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu24.

W audycji wzięli udział Mariusz Adamiak, dyrektor biura Strategii Rynkowych w PKBO BP oraz Marek Zuber z Akademii WSB. Eksperci wskazali, że Polska musi uniknąć rozkręcenia spirali płacowo-cenowej, bo w przeciwnym razie zostaniemy z dwucyfrową inflacją na znacznie dłużej niż tylko w 2022 r. Analitycy przypomnieli, że w maju przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6399,59 zł brutto, czyli było wyższe o 13,5 proc. niż rok temu, ale było też o 3,4 proc. niższe niż przeciętne wynagrodzenie z kwietnia 2022 r., co ma oznaczać początek coraz większego rozziewu między inflacją a wzrostem płac.

– 13,5 proc. choć to powyżej inflacji to ciągle dużo. Ale jest to wycinek rynku pracy, przede wszystkim obejmujący większe firmy produkcyjne. Tak koniunktura w ostatnich latach była bardzo dobra, wyliczono o pracowników, trzeba było go utrzymywać stąd wysoka dynamika podwyżek – powiedział Mariusz Adamiak. – Poza tym wahania wynagrodzeń z miesiąca na miesiąc są trudne do interpretacji, nie powinno się ich nadmiernie oceniać. Czasami jest to też kwestia premii, przesunięć. Trzeba więc obserwować raczej dłuższy trend – dodał.

Z kolei Marek Zuber wytłumaczył, że jeśli Polacy chcą uniknąć kolejnych podwyżek stóp procentowych (nawet o 4 pkt. proc. w stosunku do dzisiejszego poziomu), to wynagrodzenia muszą przestać tak szybko rosnąć.

– Dlatego mam nadzieję, że obecne dane są jaskółką pokazującą, że wzrost wynagrodzeń hamuje – dodał ekspert.

Podczas audycji Marek Zuber przypomniał też badania, z których wynika, że aż 78 proc. pracowników chce wyższych wynagrodzeń i będzie je negocjowała, a 83 proc. przedsiębiorców nie planuje już znaczących podwyżek.

Polskie Radio 24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA