fbpx
wtorek, 14 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeChińczycy wprowadzają swoje ChatyGPT i regulują rozwój sztucznej inteligencji

Chińczycy wprowadzają swoje ChatyGPT i regulują rozwój sztucznej inteligencji

Chińska firma technologiczna Baidu udostępniła publicznie swój model językowy będący odpowiednikiem ChatGPT. Pekin postrzega sztuczną inteligencję jako kluczową branżę, w której konkuruje ze Stanami Zjednoczonymi. Chce do 2030 r. stać się światowym liderem w tej dziedzinie.

Firma Baidu poinformowała, że Ernie Bot, który generuje teksty i obrazy w odpowiedzi na pytania i podpowiedzi, jest w pełni otwarty dla użytkowników za pośrednictwem strony internetowej i aplikacji, która jest jednak dostępna wyłącznie w chińskich sklepach z aplikacjami.

Według dyrektora generalnego firmy Robina Li, Baidu – udostępniając model publicznie będzie w stanie zebrać ogromną liczbę opinii ludzi ze świata rzeczywistego, co z pomoże ulepszyć Erniego.

Baidu wypuściła bota Erniego 16 marca. Początkowy dostęp był ograniczony do partnerów biznesowych firmy i osób, które jako pierwsze dołączyły do listy oczekujących – których liczba wzrosła do ponad 1,2 miliona zanim przestano ją ujawniać.

Baidu jest twórcą najpopularniejszej w Chinach wyszukiwarki internetowej i systemu geolokalizacyjnego zbliżonego do GPS, jest także liderem chińskich badań nad sztuczną inteligencją. Dwie inne firmy zajmujące się AI w Chinach – Baichuan i Zhipu AI, również wprowadziły w swoje modele językowe AI.

Chiny regulują sztuczną inteligencję

Podobnie jak Europa, Chiny podjęły w ostatnich miesiącach działania w celu uregulowania branży generatywnej sztucznej inteligencji. W sierpniu, jako jeden z pierwszych krajów świata, przyjęły przepisy dotyczące sztucznej inteligencji wymagające od firm przeprowadzenia przeglądu bezpieczeństwa i uzyskania zatwierdzeń przed publicznym wprowadzeniem produktu na rynek.

Pekin wymaga również, aby firmy świadczące tego typu usługi generatywnej sztucznej inteligencji spełniały rządowe żądania dotyczące technologii i danych. W USA nie obowiązują obecnie żadne regulacje w tej kwestii, a Unia Europejska nad nimi pracuje.

Dyrektor generalny Baidu stwierdził, że jest optymistą oceniając chińskie przepisy. Określił je jako działanie „bardziej proinnowacyjne niż regulacyjne”.

Associated Press, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA