fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaInnowacjeChińczycy wprowadzają swoje ChatyGPT i regulują rozwój sztucznej inteligencji

Chińczycy wprowadzają swoje ChatyGPT i regulują rozwój sztucznej inteligencji

Chińska firma technologiczna Baidu udostępniła publicznie swój model językowy będący odpowiednikiem ChatGPT. Pekin postrzega sztuczną inteligencję jako kluczową branżę, w której konkuruje ze Stanami Zjednoczonymi. Chce do 2030 r. stać się światowym liderem w tej dziedzinie.

Firma Baidu poinformowała, że Ernie Bot, który generuje teksty i obrazy w odpowiedzi na pytania i podpowiedzi, jest w pełni otwarty dla użytkowników za pośrednictwem strony internetowej i aplikacji, która jest jednak dostępna wyłącznie w chińskich sklepach z aplikacjami.

Według dyrektora generalnego firmy Robina Li, Baidu – udostępniając model publicznie będzie w stanie zebrać ogromną liczbę opinii ludzi ze świata rzeczywistego, co z pomoże ulepszyć Erniego.

Baidu wypuściła bota Erniego 16 marca. Początkowy dostęp był ograniczony do partnerów biznesowych firmy i osób, które jako pierwsze dołączyły do listy oczekujących – których liczba wzrosła do ponad 1,2 miliona zanim przestano ją ujawniać.

Baidu jest twórcą najpopularniejszej w Chinach wyszukiwarki internetowej i systemu geolokalizacyjnego zbliżonego do GPS, jest także liderem chińskich badań nad sztuczną inteligencją. Dwie inne firmy zajmujące się AI w Chinach – Baichuan i Zhipu AI, również wprowadziły w swoje modele językowe AI.

Chiny regulują sztuczną inteligencję

Podobnie jak Europa, Chiny podjęły w ostatnich miesiącach działania w celu uregulowania branży generatywnej sztucznej inteligencji. W sierpniu, jako jeden z pierwszych krajów świata, przyjęły przepisy dotyczące sztucznej inteligencji wymagające od firm przeprowadzenia przeglądu bezpieczeństwa i uzyskania zatwierdzeń przed publicznym wprowadzeniem produktu na rynek.

Pekin wymaga również, aby firmy świadczące tego typu usługi generatywnej sztucznej inteligencji spełniały rządowe żądania dotyczące technologii i danych. W USA nie obowiązują obecnie żadne regulacje w tej kwestii, a Unia Europejska nad nimi pracuje.

Dyrektor generalny Baidu stwierdził, że jest optymistą oceniając chińskie przepisy. Określił je jako działanie „bardziej proinnowacyjne niż regulacyjne”.

Associated Press, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA