fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaChiński gigant naftowy wycofuje aktywa z Zachodu, obawia się sankcji

Chiński gigant naftowy wycofuje aktywa z Zachodu, obawia się sankcji

Chiński, państwowy koncern CNOOC, czołowy światowy producent ropy i gazu wydobywanych na morzu, przygotowuje się do zakończenia działalności w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Przyczyną są obawy Pekinu, że aktywa spółki mogą zostać objęte zachodnimi sankcjami - podają Reuters źródła branżowe.

Jak podkreśla Reuters, planowane opuszczenie tych trzech krajów przez CNOOC nastąpiłoby niecałą dekadę po wejściu do nich – po przejęciu za 15 miliardów dolarów kanadyjskiego koncernu Nexen. Była to transakcja, która przekształciła chińskiego potentata w wiodącego światowego lidera w produkcji ropy i gazu. Dzięki aktywom, które obejmują udziały w głównych złożach na Morzu Północnym, Zatoce Meksykańskiej i duże kanadyjskie projekty dotyczące piasku roponośnego, firma produkuje ok 220 000 baryłek ropy dziennie.

W marcu Reuters poinformował, że CNOOC wynajął Bank of America do przygotowania sprzedaży aktywów na Morzu Północnym, w tym udziałów w jednym z największych złóż w tym basenie.

Więzi między Chinami a Zachodem od dawna są napięte z powodu handlu i kwestii praw człowieka, a napięcie wzrosło po inwazji Rosji na Ukrainę, której potępienia Chiny odmówiły.

Stany Zjednoczone zapowiedziały, że Chiny mogą ponieść konsekwencje, jeśli pomogą Rosji uniknąć zachodnich sankcji, które dotyczyłyby środków finansowych, ograniczają dostęp Rosji do waluty obcej i komplikują przetwarzanie płatności międzynarodowych.

Dla Chin Rosja jest strategicznym partnerem w kwestiach politycznych, ale kluczowym partnerem gospodarczym dla Pekinu są kraje Zachodnie.

CNOOC rozpoczęła globalny przegląd portfela przed planowanym wejściem na giełdę w Szanghaju, które ma przede wszystkim dostarczyć alternatywne finansowania po wycofaniu się firmy z amerykańskiej giełdy, w wyniku działań administracji byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w 2020 r. Według Waszyngtonu CNOOC i kilka innych firm było własnością chińskich wojskowych lub było przez kontrolowanych.

W prospekcie przed pierwszą ofertą publiczną w Szanghaju CNOOC napisał, że może spotkać się z dodatkowymi sankcjami w przyszłości.

CNOOC wykorzystuje również wzrost cen ropy i gazu, wywołany inwazją Rosji na Ukrainę i ma nadzieję przyciągnąć nowych nabywców w krajach zachodnich kosztem surowców z Rosji. Planując opuścić Zachód poszukuje – jak informuje Reuters – nowych aktywów w Ameryce Łacińskiej i Afryce, a także chce priorytetowo potraktować rozwój dużych, nowych perspektyw w Brazylii, Gujanie i Ugandzie. Według Reuters CNOOC stara się sprzedać „marginalne i trudne w zarządzaniu” aktywa w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Źródło branżowe podało Reuters w marcu, że najwyższe kierownictwo CNOOC, w tym prezes Wang Dongjin, stwierdziło, że zarządzanie dawnymi aktywami Nexen było „niewygodne” z powodu biurokracji i wysokich kosztów operacyjnych w porównaniu z krajami rozwijającymi się. CNOOC boryka się w szczególności z przeszkodami w Stanach Zjednoczonych, takimi jak poświadczenia bezpieczeństwa wymagane przez Waszyngton, aby np. chińska kadra kierownicza mogła wjechać do USA.

W Stanach Zjednoczonych CNOOC posiada aktywa w basenach łupkowych na lądzie – Eagle Ford i Rockies, a także udziały w dwóch dużych złożach morskich w Zatoce Meksykańskiej, Appomattox i Stampede. Jej główne kanadyjskie projekty związane z piaskami roponośnymi Long Lake i Hangingstone w prowincji Alberta.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA