fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatChiny chcą mediować w konflikcie na Ukrainie

Chiny chcą mediować w konflikcie na Ukrainie

– Chiny popierają rozmowy pokojowe pomiędzy Rosją a Ukrainą i są gotowe do współpracy ze społecznością międzynarodową w sprawie ewentualnej mediacji, jeśli to będzie konieczne – oświadczył Wang Yi, szef chińskiego MSZ. Jednocześnie stwierdził, że przyjaźń chińsko-rosyjska jest „solidna jak skała”, a „kwestie Ukrainy i Tajwanu różnią się, bo Tajwan był zawsze częścią Chin".

Szef MSZ Chin ocenił, że zachęcanie do rozmów pokojowych jest jednym z dwóch głównych zadań stojących obecnie przed społecznością międzynarodową w sprawie Ukrainy. – Drugim zadaniem jest zapobieganie dużym kryzysom humanitarnym – powiedział minister cytowany przez agencję Xinhua. Jak zapowiedział, wkrótce pomoc ofiarom wojny na Ukrainie ma rozpocząć Chiński Czerwony Krzyż.

Szef dyplomacji Chin zapewnił też, że Pekin wykonał już „pewną pracę” na rzecz rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą. Dodał, że Chiny utrzymują kontakty zarówno z Rosją, jak i Ukrainą.

Powiedział także, że „przyjaźń między narodami Chin i Rosji jest solidna jak skała, a oba kraje mają szerokie perspektywy współpracy”. – Niezależnie od zagrożeń związanych z niestabilną sytuacją międzynarodową Chiny i Rosja utrzymają swoją strategiczną determinację i będą dalej rozwijać wszechstronne partnerstwo i koordynację w nowej erze – zapewnił Wang Yi na dorocznej konferencji prasowej w kuluarach sesji chińskiego parlamentu.

Jednocześnie szef MSZ Chin zwrócił się bezpośrednio do przedstawicieli Unii Europejskiej: – Mam nadzieję, że UE dołączy do Chin w przeciwstawianiu się „zimnej wojnie” – podkreślił.

Chiński minister oświadczył też, że „kwestie Tajwanu i Ukrainy są różne, bo Tajwan był zawsze częścią Chin” – powtarzając tym samym stanowisko jego kraju w sprawie wyspy. Także władze Tajwanu uważają, że sytuacja Ukrainy i wyspy jest nieporównywalna, ale to z powodu braku granicy lądowej między Tajwanem a CHRL, a także znaczenia geopolitycznego wyspy, jako głównego światowego dostawcy półprzewodników.

PAP/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA