fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaChiny podpisały z Katarem 27-letnią umowę na dostawę gazu

Chiny podpisały z Katarem 27-letnią umowę na dostawę gazu

Spółka Qatar Energy podpisała 27-letnią umowę na dostawę skroplonego gazu ziemnego z chińską firmą Sinopec. To najdłuższa umowa na dostawy LNG w historii. Wartość kontraktu na wydobycie ok. 4 mln ton gazu z katarskiego pola North Field East szacowana jest na 60 mld dol.

North Field East jest częścią największego na świecie pola gazowego, które Katar dzieli z Iranem. Całkowite wydobycie gazu ziemnego z tego obszaru ma się zwiększyć z obecnych 77 mln ton rocznie do poziomu 110 mln do 2024 roku i 126 mln do roku 2027.

Katarska firma informuje, że trwają negocjacje z innymi nabywcami w Chinach i w Europie.

„Umowa na dostawy jest kluczowym elementem zintegrowanego partnerstwa w NFE” – napisał chiński Sinopec w oświadczeniu, wskazując, że może być zaangażowany w negocjacje dotyczące udziałów w polu gazowym.

Katar znajduje się na trzeciej pozycji pod względem wielkości rezerw błękitnego paliwa na świecie, jest też jego największym światowym dostawcą. Od początku inwazji na Ukrainę i po przykręceniu kurka z gazem z Rosji, jego rola znacznie wzrosła.

Bloomberg, Reuters, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostało zatrzymanych we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji, w związku z oskarżeniami o wyłudzenie 600 milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID - 19.
2 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA