fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajCo będzie obniżać inflację?

Co będzie obniżać inflację?

Wiceminister finansów Piotr Patkowski w odpowiedzi na interpelację poselską przestawił plany rządu, co do obniżania inflacji.

Jako przyczynę rosnącej inflacji w naszym kraju minister Patkowski wskazał wysoką dynamikę cen surowców na rynkach światowych, chcąc w ten sposób niejako zrzucić z rządu odpowiedzialność za obecną sytuację. Jednocześnie zapowiedział, że rząd w 2022 r. chce zwiększyć restrykcyjność polityki fiskalnej, co powinno obniżyć inflację. Innym czynnikiem hamującym wzrost cen mają być działania w ramach tzw. tarczy inflacyjnej, polegające m.in. na obniżeniu VAT-u na energię, a także akcyzy i podatków na paliwa.

„Po dużym zwiększeniu deficytu w 2020 r. (według danych GUS deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2020 r. wyniósł 7,1 proc. PKB w porównaniu do 0,7 proc. PKB w 2019 r.) spowodowanym koniecznością reakcji na pierwszą i kolejne fale pandemii, polityka fiskalna jest od tego roku na ścieżce ograniczającej stymulację gospodarki” — dodał Patkowski.

W odpowiedzi na interpelację zapowiedziano też obniżenie deficytu w 2022 r. do 2,9 proc. PKB.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA