fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCo daje faktoring z linią zakupową?

Co daje faktoring z linią zakupową?

Przedsiębiorcy mają coraz większe problemy z zakupem komponentów, półproduktów czy surowców. Dostawcy, świadomi swojej silnej pozycji negocjacyjnej, zaostrzają warunki wymagając płatności natychmiastowej lub w krótkim terminie. Gotówka na zakupy stała się teraz jeszcze bardziej potrzebna – stąd pojawił się nowy produkt.

Jest on połączeniem klasycznego faktoringu, tak zwanego „pełnego” lub „niepełnego”, z dodatkowym limitem na zakupy surowców lub komponentów do produkcji. Ten nowy produkt – faktoring z linią zakupową działa tak: firma przekazuje swoje faktury sprzedażowe do finansowania, a jednocześnie otrzymuje dodatkowe środki, około 10 proc. podstawowego limitu faktoringowego – zatem przy limicie w wysokości 1 mln zł, linia zakupowa wyniesie 100 tys. zł.

– Nie ma tu ograniczeń branżowych. Możemy zapłacić dostawcom drewna dla firm meblarskich, granulatu i regranulatu dla firm przetwórstwa tworzyw sztucznych, czy styropianu dla firm budowlanych. Ważne, aby firma, która zgłasza zapotrzebowanie na finansowanie zakupów, jednocześnie skorzystała z faktoringu klasycznego – mówi Tomasz Rodak, dyrektor sprzedaży w Bibby Financial Services.

Chcesz kupić? Płać od razu

Ponad trzy czwarte firm ma już trudności w zakupie surowców, półproduktów czy komponentów. Faktoring z linią zakupową pozwala przedsiębiorcy elastycznie kształtować swoją politykę zakupową, zapewniając jednocześnie pieniądze na bieżącą działalność i zwiększając płynność finansową firmy. Sprzyja też budowaniu wizerunku dobrego płatnika.

Jak wynika z ostatniego raportu NBP pt. „Szybki Monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”, nastroje inwestycyjne firm są zdecydowanie lepsze niż przed wybuchem pandemii. Firmy chcą zwiększać zatrudnienie, planują również podnoszenie wynagrodzeń. Gospodarka się rozpędza, co też oznacza – przy nadal nieodbudowanych w niektórych sektorach łańcuchach dostaw – problemy z zaopatrzeniem. Podpisując umowę na faktoring pełny lub niepełny (z regresem) firma może uzyskać dodatkowe, szybkie finansowanie zakupów. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy dostawca wymaga płatności gotówką lub w krótkim terminie.

Nie dla wszystkich

Zapotrzebowanie na gotówkę i różne formy finansowania zakupów będzie tylko rosło. Oferta faktoringu z linią zakupową nie jest jednak dla wszystkich. Skierowana jest do wypłacalnych małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność minimum rok, bez zaległości w ZUS i urzędzie skarbowym oraz z tzw. stabilną księgą wierzytelności.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA