fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaPodatkiCo dalej z kwotą wolną i podatkiem Belki?

Co dalej z kwotą wolną i podatkiem Belki?

Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział zmiany w zakresie kwoty wolnej od podatku PIT oraz podatku od zysków kapitałowych.

Minister finansów Andrzej Domański w antenie programu pierwszego Polskiego Radia zapowiedział, że jego resort prowadzi prace nad zmianą kwoty wolnej od podatku, a także chce wprowadzić zmiany w zakresie podatku od zysków kapitałowych, który w przestrzeni publicznej jest znany jako podatek Belki.

Zgodnie z obietnicami wyborczymi Koalicji Obywatelskiej kwota wolna od podatku PIT miałaby wzrosnąć z 30 tys. do 60 tys. złotych. Zanim to nastąpi resort finansów chce przeprowadzić szereg konsultacji społecznych, ale też koalicyjnych. W efekcie prace te mogą potrwać nawet kilka miesięcy.

Naszą odpowiedzialnością jest przedstawianie i wdrażanie rozwiązań w sposób przemyślany, w konsultacjach z innymi grupami społecznymi, także w konsultacjach z naszymi koalicjantami – to bardzo istotne – ale pragnę zapewnić, że również prace nad kwotą wolną, podniesieniem kwoty wolnej, są w tej chwili w Ministerstwie Finansów prowadzone

– oświadczył Andrzej Domański.

Według wiceministra finansów Jarosława Nenemana podwyższenie kwoty wolnej z 30 tys. do 60 tys. złotych sprawiłoby, że w 2024 roku obciążenie podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych zmalałyby nawet o 48 mld złotych.

Podatek Belki do zmiany

Poza zmianami w zakresie kwoty wolnej minister Andrzej Domański zadeklarował też ograniczenie podatku od zysków kapitałowych. W opinii polityka zmiana podatku Belki jest kluczowa, aby stworzyć Polakom system zachęt do oszczędzania.

Trwają prace w Ministerstwie Finansów. Tak jak mówiliśmy w kampanii wyborczej, chodzi o ograniczenie podatku Belki, stworzenie nowego systemu zachęt do oszczędzania, czy to na rachunkach bankowych, czy również do inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych. To musi być zrobione w sposób odpowiedzialny i tak, żeby banki, biura maklerskie były do tego procesu przygotowane. Będę o tym rozmawiał chociażby ze Związkiem Banków Polskich, aby takie rozwiązania wspólnie wdrożyć

– powiedział Domański.

Projekt w sprawie podatku Belki ma zostać przedstawiony w lutym.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd ulży małym przedsiębiorcom? Kasowy PIT

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o pracach nad projektem dotyczącym wprowadzenia możliwości wyboru tzw. kasowego PIT przez najmniejszych przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA