fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCo dalej z polską branżą drobiarską?

Co dalej z polską branżą drobiarską?

W 2023 r. Polska najprawdopodobniej pozostanie unijnym liderem w eksporcie drobiu do krajów trzecich.

W 2023 r. polska branża drobiarska najprawdopodobniej będzie się rozwijać – twierdzi dr Dorota Pasińska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Ekspertka wskazała, że sektor ten rozwija się dynamicznie już od 2004 r., a jego kondycja „nie jest zła”.

Zdaniem dr Pasińskiej w bieżącym roku nasz kraj pozostanie unijnym liderem w eksporcie drobiu do krajów trzecich. Z drugiej strony import drobiu do naszego kraju pozostanie niewielki. Jeśli chodzi o spożycie takiego mięsa w naszym kraju, to w opinii ekspertki będzie się ono prawdopodobnie utrzymywać na relatywnie wysokim poziomie, podobnym jak w  roku ubiegłym. W efekcie drób pozostanie drugim, po wieprzowinie, najczęściej spożywanym przez Polaków rodzajem mięsa.

Na wzrost popytu na drób może wpłynąć konsumpcja tego mięsa przez uchodźców z Ukrainy, ale też drożejąca wieprzowina. Szansą dla rozwoju produkcji jest dywersyfikacja rynków zbytu oraz niszowe rodzaje produkcji, jak produkcja ekologiczna i chów bez antybiotyków.

Jeśli chodzi o ryzyka dla rynku drobiu, to istotnym czynnikiem w 2023 r. pozostanie ptasia grypa. Według dr Pasińskiej obecnie ryzyko wystąpienia tej choroby jest większe niż dekadę temu, a choroba traci swój sezonowy charakter i jej ogniska obserwuje także w lecie. Drugim zagrożeniem dla sektora drobiarskiego w Polsce mogą być ograniczenia eksportu wynikające z przyczyn politycznych. Dr Pasińska zwróciła też uwagę m.in. na zakaz uboju rytualnego czy potencjalnie niekorzystne zapisy dotyczące drobiu w negocjowanych umowach o wolnym handlu. Podkreśliła, że w UE obowiązują wyższe wymogi dotyczące chociażby dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska niż w niektórych krajach spoza Unii.

– Zagrożeniem dla sektora może okazać się rozwój produktów substytucyjnych – np. wegetariańskich, wegańskich, owadzich – czy znaczne potanienie np. wieprzowiny – podsumowała ekspertka.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA