fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaEkologiaCo dalej ze składowaniem CO2 pod ziemią?

Co dalej ze składowaniem CO2 pod ziemią?

Technologię wtłaczania dwutlenku węgla pod ziemię jedni postrzegają jako szansę dla rozwoju przedsiębiorczości oraz radzenia sobie z „węglowym problemem”, inni zaś – jako zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Według Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG), w Polsce istnieje dziewięć korzystnych geologicznie lokalizacji, w których mogłyby powstać podziemne magazyny dwutlenku węgla (technologia Carbon Capture Storage – CCS) pozostałym po zgazowania węgla. To jednak budzi już na tyle duży niepokój niektórych środowisk, że podnoszą się protesty. Przeciwnicy CCS coraz silniej naciskają na porzucenie procesu legislacyjnego, który ma otworzyć drogę do praktycznego zastosowania technologii CSS na drodze zmian w prawie górniczym i geologicznym. Wydaje się, że chodzi o obawy przed mogącą nastąpić w jej efekcie katastrofą ekologiczną.

Różne instytucje uspokajają

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) nie widzi poważniejszych, ekologicznych zagrożeń przy stosowaniu CCS. Przeciwnie, postrzega tę technologię jako właściwy krok w kierunku osiągania tak pożądanej przez Unię Europejską zeroemisyjności. W podobnym tonie wypowiada się polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreślając, że stosowne przepisy już teraz zabraniają podziemnego składowania CO2 na obszarach ujęć wody i zbiorników wód śródlądowych, a także na obszarach górniczych solankowych, dla wód leczniczych i termalnych. Składowiska C02 nie mogą powstawać też w miejscach o zwiększonej aktywności tektonicznej i sejsmicznej, a także na przebiegu strefy uskokowej. Muszą też zostać ubezpieczone oraz właściwie zabezpieczone (i odebrane), a potem podlegać stałemu monitoringowi i nadzorowi.

To może się bardzo opłacać

Cena emisji tony CO2 osiągnęła już około 100 euro za tonę. Jak wskazują miarodajne prognozy, do 2040 roku może się jeszcze się podwoić. Technologia zatłaczania dwutlenku węgla pod ziemię, czyli CCS – o ile zostanie prawidłowo wdrożona – jest o niebo bardziej opłacalna niż kupowanie coraz droższych praw do emisji. Sięgnęły po nią już Wielka Brytania, Holandia, Chorwacja, Dania i Norwegia. Zaawansowane testy przeprowadzają Francja, Belgia, Włochy, Szwecja oraz Irlandia.

Pilnując środowiska naturalnego przed zanieczyszczaniem nie wylewajmy dziecka z kąpielą. Są już i z pewnością jeszcze będą pojawiać się nowe technologie będące o niebo lepszym rozwiązaniem, niż kupowania praw do emitowania C02 na wysoce spekulacyjnym rynku unijnym.

 

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA

Nowe programy wsparcia dla firm sektora MŚP

Dostępne są już pieniądze na modernizację mikro, małych i średniej wielkości przedsiębiorstw w kierunku bycia bardziej eko, a także dla dobrze rokujących na rynku start-upów.
3 MIN CZYTANIA