fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesCo młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.

Większość młodych Polaków, którzy odbyli jakiegoś rodzaju praktyki lub staże zawodowe ma pozytywne wrażenia z nimi związane. Polski Instytut Ekonomiczny podkreśla, że tego typu staże są też dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które mogą wyszkolić sobie przyszłe kadry.

Praktyki to doświadczenie

Wyniki najnowszego Eurobarometru pokazują, że 67 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych. To mniej niż wynosi średnia dla Unii Europejskiej, która jest na poziomie 78 proc. Dla porównania, w Niemczech odsetek ten wyniósł aż 90 proc. PIE podkreślił, że dla 44 proc. ankietowanych praktyki były obowiązkowe w toku ich edukacji, a dla 27 proc. były konieczne do uzyskania tytułu zawodowego.

Wśród wszystkich unijnych respondentów, którzy przynajmniej raz brali udział w praktykach, mniej więcej co czwarta osoba brała udział w trzech lub więcej stażach, podczas gdy w Polsce z takiej okazji skorzystała zaledwie co dziesiąta osoba. Staże, w których biorą udział młodzi Europejczycy, najczęściej trwają od 1 do 3 miesięcy.

W Polsce więcej stażystów otrzymywało wynagrodzenie za swoją pracę – 67 proc. respondentów z Polski w porównaniu z 55 proc. średniej UE. Najwięcej respondentów, zarówno w Polsce, jak i średnio w UE, odbywało praktyki w małych firmach. Co piąty młody Europejczyk odbywał staż zawodowy za granicą. Wśród respondentów z Polski odsetek ten wyniósł 15 proc.

– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Osoby, które nigdy nie korzystały z praktyk zawodowych za główny tego powód wskazują brak własnego zainteresowania. W Polsce było to 49 proc. wskazań, a 20 proc. młodych Polaków twierdzi, że nie brało udziału w stażach, bo nie mogło znaleźć żadnych ofert.

Młodzi Polacy, którzy korzystali ze stażów, mają o nich pozytywne zdanie. Aż 71 proc. ankietowanych twierdzi, że w trakcie praktyk zdobyło umiejętności przydatne w ich zawodzie (77 proc. w UE).

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA