fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaBiznesCo młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.

Większość młodych Polaków, którzy odbyli jakiegoś rodzaju praktyki lub staże zawodowe ma pozytywne wrażenia z nimi związane. Polski Instytut Ekonomiczny podkreśla, że tego typu staże są też dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które mogą wyszkolić sobie przyszłe kadry.

Praktyki to doświadczenie

Wyniki najnowszego Eurobarometru pokazują, że 67 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych. To mniej niż wynosi średnia dla Unii Europejskiej, która jest na poziomie 78 proc. Dla porównania, w Niemczech odsetek ten wyniósł aż 90 proc. PIE podkreślił, że dla 44 proc. ankietowanych praktyki były obowiązkowe w toku ich edukacji, a dla 27 proc. były konieczne do uzyskania tytułu zawodowego.

Wśród wszystkich unijnych respondentów, którzy przynajmniej raz brali udział w praktykach, mniej więcej co czwarta osoba brała udział w trzech lub więcej stażach, podczas gdy w Polsce z takiej okazji skorzystała zaledwie co dziesiąta osoba. Staże, w których biorą udział młodzi Europejczycy, najczęściej trwają od 1 do 3 miesięcy.

W Polsce więcej stażystów otrzymywało wynagrodzenie za swoją pracę – 67 proc. respondentów z Polski w porównaniu z 55 proc. średniej UE. Najwięcej respondentów, zarówno w Polsce, jak i średnio w UE, odbywało praktyki w małych firmach. Co piąty młody Europejczyk odbywał staż zawodowy za granicą. Wśród respondentów z Polski odsetek ten wyniósł 15 proc.

– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Osoby, które nigdy nie korzystały z praktyk zawodowych za główny tego powód wskazują brak własnego zainteresowania. W Polsce było to 49 proc. wskazań, a 20 proc. młodych Polaków twierdzi, że nie brało udziału w stażach, bo nie mogło znaleźć żadnych ofert.

Młodzi Polacy, którzy korzystali ze stażów, mają o nich pozytywne zdanie. Aż 71 proc. ankietowanych twierdzi, że w trakcie praktyk zdobyło umiejętności przydatne w ich zawodzie (77 proc. w UE).

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA