fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatCo Amerykanie myślą o polityce zagranicznej i gospodarczej Joe Bidena?

Co Amerykanie myślą o polityce zagranicznej i gospodarczej Joe Bidena?

Zaledwie 40 proc. dorosłych Amerykanów aprobuje sposób, w jaki prezydent Joe Biden radzi sobie z relacjami z Chinami, a większość – w czasie gdy Biały Dom coraz bardziej kształtuje swoją politykę poprzez globalną rywalizację – obawia się wpływu Pekinu.

Według sondażu przeprowadzonego przez Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research około 6 na 10 Amerykanów jest poważnie zaniepokojonych polityką Chin. To więcej niż jest zaniepokojonych polityką Rosji. Napięcie wzrosło po tym, gdy nad USA, dwa tygodnie temu, odkryto i zestrzelono chiński balon obserwacyjny.

Chiny największym zagrożeniem

Jeszcze w zeszłym roku podobny odsetek osób wymieniał jako zagrożenie oba te kraje. Teraz sondaż pokazuje, że obawy dotyczące zagrożenia, jakie dla USA stanowi Rosja poważnie się zmniejszyły. Obecnie mniej pytanych (53 proc.) odczuwa nieufność wobec Rosji, niż miało to miejsce tuż po inwazji jej wojsk na Ukrainę w zeszłym roku (64 proc. w marcu 2022).

Natomiast zaniepokojenie globalnymi wpływami Chin jako zagrożeniem dla USA, jest co prawda podobne jak w ubiegłym roku, ale w ostatnich latach stale rosło (48 proc. w styczniu 2020 r. i 54 proc. tuż po objęciu urzędu przez Bidena).

Podczas gdy prezydent Biden uważa działania NATO i przeciwdziałanie rosyjskiej agresji za konieczne, większość dorosłych Amerykanów twierdzi, że nie powinno to się odbywać kosztem gospodarki. W ankiecie przeprowadzonej pod koniec stycznia przez AP-NORC większość dorosłych Amerykanów (59 proc.) stwierdziła, że ograniczenie szkód dla amerykańskiej gospodarki jest ważniejsze niż karanie Rosji, nawet jeśli oznacza to, że sankcje są mniej skuteczne – podobny procent pytanych wyrażał odwrotną opinię w pierwszych miesiącach po inwazji.

Notowania Bidena

Jak podkreśla AP akceptacja polityki zagranicznej Bidena jest z grubsza zgodna z poglądami na temat jego prezydentury, co może świadczyć o tym, że jego program nie jest postrzegany przez pryzmat poszczególnych elementów, ale poprzez szersze postrzeganie samego prezydenta.

Ankieta wykazała, że 45 proc. dorosłych Amerykanów aprobuje ogólnie politykę Bidena, podczas gdy 54 proc. jest jej przeciwna. Jest to wynik zbieżny z wynikami z ostatnich miesięcy (41 proc. Amerykanów popierało prezydenta pod koniec stycznia br., a 43 proc. w grudniu ub.r.).

Podczas gdy ekonomiści jeszcze nie ogłosili recesji, respondenci ankiety mają wrażenie, że gospodarka pogrążona jest w kryzysie.

Ogólnie rzecz biorąc nowy sondaż pokazuje, że 32 proc. Amerykanów jest przekonanych, że gospodarka jest w dobrej kondycji. To niewielka poprawa w stosunku do 24 proc. w styczniu i pod koniec ubiegłego roku. Mimo to 68 proc. ankietowanych uważa, że gospodarka jest w złym stanie, a ocena pracy Bidena w zarządzaniu nią pozostaje negatywna. Tylko 36 proc. pytanych (podobnie jak w zeszłym miesiącu i w grudniu ub.r.), aprobuje działania prezydenta w sprawie gospodarki.

 

Associated Press, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA