fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseCo Polacy myślą o oszczędzaniu?

Co Polacy myślą o oszczędzaniu?

Większość Polaków jest przekonana, że warto jest oszczędzać, ale pieniądze odkłada mniej niż połowa ankietowanych.

Dwie trzecie dorosłych Polaków sądzi, że warto oszczędzać – wynika z raportu Fundacji Think! oraz Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga. Regularnie oszczędza jednak tylko 46 proc. dorosłych ankietowanych.

Jeśli chodzi o wysokość oszczędności, to najczęściej nie przekraczają one półrocznego dochodu ankietowanych – taką odpowiedź wskazało 53 proc. oszczędzających. Z kolei 18 proc. deklaruje posiadanie oszczędności w wysokości połowy miesięcznego dochodu, a u 10 proc. jest to więcej niż roczny dochód. Co ciekawe, aż 18 proc. oszczędzających nie wie, ile ma odłożonych środków.

Głównym celem oszczędzania Polaków jest odkładanie na tak zwaną czarną godzinę oraz zabezpieczenie przyszłości, na co wskazało dwie trzecie ankietowanych. Z kolei jedna trzecia oszczędzających odkłada na wypoczynek i urlop, a co czwarta osoba na wyposażenie domu i remonty. Mniej więcej co piąty respondent oszczędza na emeryturę.

40 proc. ankietowanych zadeklarowało, że suma ich oszczędności w ciągu ostatniego roku spadła i taki sam odsetek ankietowanych stwierdził, że suma ta się nie zmieniła. Aż 68 proc. osób, którym oszczędności stopniały, przeznaczyło je na bieżące wydatki.

Polacy oszczędzają głównie na lokatach terminowych w banku (44 proc.) lub trzymają pieniądze na rachunku bieżącym (41 proc.). Aż co piąty Polak trzyma pieniądze w tak zwanej skarpecie, czyli w domu.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA