fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaFinanseCo Polacy myślą o oszczędzaniu?

Co Polacy myślą o oszczędzaniu?

Większość Polaków jest przekonana, że warto jest oszczędzać, ale pieniądze odkłada mniej niż połowa ankietowanych.

Dwie trzecie dorosłych Polaków sądzi, że warto oszczędzać – wynika z raportu Fundacji Think! oraz Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga. Regularnie oszczędza jednak tylko 46 proc. dorosłych ankietowanych.

Jeśli chodzi o wysokość oszczędności, to najczęściej nie przekraczają one półrocznego dochodu ankietowanych – taką odpowiedź wskazało 53 proc. oszczędzających. Z kolei 18 proc. deklaruje posiadanie oszczędności w wysokości połowy miesięcznego dochodu, a u 10 proc. jest to więcej niż roczny dochód. Co ciekawe, aż 18 proc. oszczędzających nie wie, ile ma odłożonych środków.

Głównym celem oszczędzania Polaków jest odkładanie na tak zwaną czarną godzinę oraz zabezpieczenie przyszłości, na co wskazało dwie trzecie ankietowanych. Z kolei jedna trzecia oszczędzających odkłada na wypoczynek i urlop, a co czwarta osoba na wyposażenie domu i remonty. Mniej więcej co piąty respondent oszczędza na emeryturę.

40 proc. ankietowanych zadeklarowało, że suma ich oszczędności w ciągu ostatniego roku spadła i taki sam odsetek ankietowanych stwierdził, że suma ta się nie zmieniła. Aż 68 proc. osób, którym oszczędności stopniały, przeznaczyło je na bieżące wydatki.

Polacy oszczędzają głównie na lokatach terminowych w banku (44 proc.) lub trzymają pieniądze na rachunku bieżącym (41 proc.). Aż co piąty Polak trzyma pieniądze w tak zwanej skarpecie, czyli w domu.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA