fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseCo Polacy sądzą o wprowadzeniu euro?

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu euro?

Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna wprowadzeniu w naszym kraju wspólnej waluty europejskiej i liczy, że nowy rząd się na to nie zdecyduje.

Aż 62,9 proc. Polaków jest przekonanych, że nowy polski rząd nie powinien dążyć do wprowadzenia w Polsce waluty euro – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Radia Zet.

Zdecydowanie za wprowadzeniem euro jest 7,9 proc. badanych Polaków, a raczej za jego wprowadzeniem – 13,3 proc. ankietowanych. Na pytanie o wprowadzeniu euro w Polsce „raczej nie” odpowiedziało 19,5 proc. respondentów, natomiast aż 43,4 proc. wskazało odpowiedź „zdecydowanie nie”. Odsetek osób niezdecydowanych wyniósł natomiast 15,9 proc.

Radio Zet sprecyzowało, że przeciwko wprowadzeniu w Polsce euro są głównie wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, bo aż 85 proc. spośród tych, którzy są zdecydowanie na „nie” to właśnie sympatycy tego ugrupowania. Wśród osób popierających wprowadzenie euro w naszym kraju aż 43 proc. to zwolennicy Koalicji Obywatelskiej, PL2050, PSL-u lub Lewicy.

Euro wprowadzono w 1 stycznia 1999 r. jako walutę rozliczeniową w 11 państwach członkowskich. Dzisiaj natomiast euro jest oficjalną walutą w 20 krajach członkowskich Unii Europejskiej, co oznacza, że ze wspólnego pieniądza korzysta prawie 350 mln Europejczyków. Jeśli chodzi o wprowadzenie euro w innych krajach Europy, to takie plany na 2024 rok ma Bułgaria, a w latach 2027-2028 chce to zrobić Rumunia.

Źródło: Radio Zet
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

PPK dają Polakom olbrzymie zyski

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zgromadzono już 20,2 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA