Według Konfederacji Lewiatan proponowane przez rząd zmiany w ustawie refundacyjnej leków mogą ograniczyć konkurencję na rynku. Pokłosiem tego będzie wzrost cen medykamentów.
Konfederacja Lewiatan wskazuje na umieszczony w nowelizacji ustawy refundacyjnej art. 11 ust. 1a, który uniemożliwia złożenie wniosku refundacyjnego na lek konkurujący ceną z produktem, któremu niebawem wygaśnie ochrona patentowa.
„Resort zdrowia tłumaczy swoją propozycję obawą o brak rzeczywistej dostępności tańszych leków w wyniku zablokowania ich sprzedaży przez właściciela patentu z powodu zarzutu o naruszenie patentu. W takiej sytuacji ministerstwo zdrowia mogłoby jednak w trybie natychmiastowym skrócić lub zawiesić decyzję refundacyjną tańszego leku albo ją anulować, dokonać korekty obwieszczenia i przywrócić poprzednią cenę. Więc ani pacjent, ani NFZ nie byliby stratni, w przeciwieństwie do sytuacji, w której – mimo rejestracji tańszego leku – wciąż płacą więcej w oczekiwaniu na objęcie go refundacją. Przepis działa więc na niekorzyść pacjentów i NFZ, bo przedłuża niepotrzebnie monopol i utrzymuje wyższą cenę leku” – wyjaśnia Konfederacja Lewiatan.
Eksperci alarmują, że takie zmiany mogą wprowadzić monopol na niektóre leki, który w dodatku byłby nieograniczony czasowo. Co więcej, tego typu nowelizacja byłaby niezgodna z przepisami unijnymi, gdyż jest to przejaw tzw. powiązań patentowych, czyli uzależnienie uzyskania decyzji (regulatora, płatnika) od jego statusu patentowego.
Konfederacja Lewiatan apeluje, aby rząd zrobił wszystko, by już pierwszego dnia po wygaśnięciu ochrony patentowej konkurujący ceną lek był dostępny dla pacjenta. Tylko to pozwoli utrzymać niższe ceny na rynku leków.