Samorządy zamknęły miniony rok z nadwyżką budżetową – poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza.

pien

Jednostki samorządu 2021 r. zamknęły z nadwyżką 17,5 mld zł, choć pierwotnie planowano deficyt przekraczający 30 mld zł. Na poziomie operacyjnym samorządy odnotowały nadwyżkę w wysokości 36 mld zł.

— Z danych sprawozdawczych o dochodach i wydatkach za grudzień 2021 r. wynika, że samorządy zamknęły ubiegły rok z bardzo dobrym wynikiem finansowym. To efekt przede wszystkim dobrej – pomimo pandemii – sytuacji gospodarczej kraju, ale również wprowadzonych rozwiązań wzmacniających i stabilizujących finanse samorządowe, w tym przekazania do JST w grudniu 2021 r. dodatkowych 8 mld zł — powiedział wiceminister Skuza. — To historycznie najlepsze wyniki budżetów samorządowych — dodał.

Z infografiki opublikowanej przez Ministerstwo Finansów wynika, że łączny wynik budżetowy gmin wyniósł 10,7 mld zł, a ich nadwyżka operacyjna to 16 mld zł. W przypadku miast na prawach powiatu wynik budżetowy to 2,8 mld zł, a nadwyżka 10,6 mld zł. Jeśli chodzi o powiaty, to ich nadwyżka budżetowa wyniosła 2 mld zł, a operacyjna 3,7 mld zł, podczas gdy województwa zamknęły rok z wynikiem budżetowym na poziomie 2 mld zł i nadwyżką operacyjną sięgającą 5,8 mld zł.

Wiceminister Skuza podkreślił, że „dobrymi wynikami budżetowymi mogą się pochwalić między innymi największe miasta takie jak Warszawa, która zanotowała prawie 2,3 mld zł nadwyżki operacyjnej, Wrocław – 645 mln zł nadwyżki, Łódź – 538 mln zł nadwyżki, czy Gdańsk – ponad 489 mln zł nadwyżki”.

Ministerstwo Finansów podsumowało, że nadwyżki budżetowe samorządów stanowią bufor finansowy, który zapewnił im bezpieczne wejście w 2022 r.

Poprzedni artykuł„Republiki donieckie”, czyli o jakich terytoriach mowa?
Następny artykułCBA wykryło nieprawidłowości w gazie i koksie