fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaKrajCo w budżetach samorządów piszczy?

Co w budżetach samorządów piszczy?

Samorządy zamknęły miniony rok z nadwyżką budżetową - poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Jednostki samorządu 2021 r. zamknęły z nadwyżką 17,5 mld zł, choć pierwotnie planowano deficyt przekraczający 30 mld zł. Na poziomie operacyjnym samorządy odnotowały nadwyżkę w wysokości 36 mld zł.

— Z danych sprawozdawczych o dochodach i wydatkach za grudzień 2021 r. wynika, że samorządy zamknęły ubiegły rok z bardzo dobrym wynikiem finansowym. To efekt przede wszystkim dobrej – pomimo pandemii – sytuacji gospodarczej kraju, ale również wprowadzonych rozwiązań wzmacniających i stabilizujących finanse samorządowe, w tym przekazania do JST w grudniu 2021 r. dodatkowych 8 mld zł — powiedział wiceminister Skuza. — To historycznie najlepsze wyniki budżetów samorządowych — dodał.

Z infografiki opublikowanej przez Ministerstwo Finansów wynika, że łączny wynik budżetowy gmin wyniósł 10,7 mld zł, a ich nadwyżka operacyjna to 16 mld zł. W przypadku miast na prawach powiatu wynik budżetowy to 2,8 mld zł, a nadwyżka 10,6 mld zł. Jeśli chodzi o powiaty, to ich nadwyżka budżetowa wyniosła 2 mld zł, a operacyjna 3,7 mld zł, podczas gdy województwa zamknęły rok z wynikiem budżetowym na poziomie 2 mld zł i nadwyżką operacyjną sięgającą 5,8 mld zł.

Wiceminister Skuza podkreślił, że „dobrymi wynikami budżetowymi mogą się pochwalić między innymi największe miasta takie jak Warszawa, która zanotowała prawie 2,3 mld zł nadwyżki operacyjnej, Wrocław – 645 mln zł nadwyżki, Łódź – 538 mln zł nadwyżki, czy Gdańsk – ponad 489 mln zł nadwyżki”.

Ministerstwo Finansów podsumowało, że nadwyżki budżetowe samorządów stanowią bufor finansowy, który zapewnił im bezpieczne wejście w 2022 r.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA