fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiCo z podniesieniem kwoty wolnej od podatku?

Co z podniesieniem kwoty wolnej od podatku?

W tym roku nie uda się podnieść kwoty wolnej od podatku, mimo że była to jedna z obietnic wyborczych rządzącej Koalicji Obywatelskiej.

Premier Donald Tusk powiedział, że jego rząd nie rezygnuje z projektu podniesienia kwoty wolnej od podatku, ale dodał, że w tym roku taka zmiana na pewno nie nastąpi. Szef rządu wyjaśnił, że obecnie zmiana stawki kwoty wolnej jest niemożliwa ze względów budżetowych.

Ilość pieniędzy na szeroko pojęte bezpieczeństwo – nie tylko chodzi o militarne zakupy – każe nam myśleć niezwykle ostrożnie o tej zmianie, bo ona ma masywne skutki finansowe. Minister finansów jest zobowiązany, aby kwota wolna była tak czy inaczej efektem naszej pracy – na pewno nie w tym roku i na pewno przed końcem kadencji. Musimy zrewidować nie samą ideę, ale proces dochodzenia do niej. W przyszłym roku wrócimy do projektu i zobaczymy, na ile on jest możliwy. Na pewno przed końcem kadencji kwota wolna będzie faktem, a nie moim marzeniem

– powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji po posiedzeniu rządu.

Przypomnijmy, że propozycja wyborcza Koalicji Obywatelskiej zakładała, aby kwota wolna od podatku dochodowego dla osób fizycznych została zwiększona z obecnych 30 tys. zł do 60 tys. zł, co sprawiłoby, że osoby zarabiające do 6 tys. zł brutto miesięcznie oraz uzyskujący emeryturę do 5 tys. zł brutto nie płaciłyby podatku dochodowego. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów taka zmiana kosztowałoby Skarb Państwa 52,5 mld złotych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA