fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaTransportCo z rozbudową portu w Świnoujściu? Rząd zabiera głos

Co z rozbudową portu w Świnoujściu? Rząd zabiera głos

Ministerstwo Infrastruktury nie zrezygnuje z rozbudowy portu w Świnoujściu, która jest istotna z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Polski.

Ministerstwo Infrastruktury w informacji przesłanej „Pulsowi Biznesu” zapewniło, że nie ma zamiaru rezygnować z inwestycji w przeładunkowy hub i tor podejściowy w Świnoujściu. Przeprowadzone mają być natomiast audyty kilku programów infrastrukturalnych.

Według gazety resort infrastruktury zamierza kontynuować przygotowywane od kilku lat inwestycje na Morzu Bałtyckim. Jednym ze sztandarowych projektów jest natomiast budowa toru podejściowego oraz innej infrastruktury, niezbędnej do powstania terminala kontenerowego w Świnoujściu. Ministerstwo Infrastruktury wyjaśniło, że rozbudowa portu w Świnoujściu w obszarze planowanego terminala kontenerowego jest zapewniona na mocy planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej, który został przyjęty przez rząd Mateusza Morawieckiego w kwietniu 2021 roku. Resort podkreślił, że plan był szeroko skonsultowany pod względem rozstrzygnięć merytorycznych i środowiskowych zarówno w kraju, jak i międzynarodowo. Zasięgnięto również opinii strony niemieckiej.

Zgodnie z planem przy eksploatacji portu mają być zastosowane rozwiązania ograniczające jego wpływ na środowisko.

Na terminalu zostaną zastosowane nowoczesne niskoemisyjne technologie przeładunkowe. Przyjęto założenie, że sprzęt przeładunkowy na terminalu powinien się charakteryzować możliwie najniższym poziomem emisji zanieczyszczeń, pyłów, gazów do atmosfery oraz hałasu

– wskazano w cytowanej przez „Puls Biznesu” informacji.

Poza tym terminal zostanie wyposażony w źródło energii dla zasilania statków podczas postoju w porcie, tak aby obsługiwane jednostki nie używały w tym czasie własnych generatorów.

Źródło: PAP, Puls Biznesu
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA