fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaFinanseCoraz mniej firm podnosi marże

Coraz mniej firm podnosi marże

Ponad połowa polskich firm dobrze oceniała swoją sytuację finansową pod koniec 2023 roku, ale nastroje na przyszłość są gorsze.

Pod koniec 2023 roku dokładnie 51 proc. przedsiębiorstw z Polski relatywnie dobrze oceniało swoją sytuację finansową – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Najlepiej o swojej kondycji wypowiadały się firmy IT.

Choć większość polskich firm pozytywnie oceniało swoje finanse w 2023 roku, to jednak kontynuacji takiego stanu spodziewa się 47 proc., a 16 proc. prognozuje, że ich przyszła sytuacja finansowa będzie trudna.

Najwyższy odsetek wskazań na dobrą lub bardzo dobrą sytuację finansową w 2023 r. dotyczył branży informacja i komunikacja – aż 73 proc. Podobnie wypadły finanse i ubezpieczenia (67 proc.) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (63 proc.). Natomiast aż co piąta firma transportowa (25 proc.) oceniła swoją kondycję finansową w 2023 r. jako złą lub bardzo złą

– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Najbardziej optymistycznie o przyszłości wypowiadają się przedstawiciele branży informacji i komunikacji, wśród których aż 68 proc. przewiduje, że ich sytuacja finansowa będzie dobra lub bardzo dobra. Nieco mniej pozytywnie o kolejnych miesiącach mówią ankietowani z firm firm finansowych i ubezpieczeniowych (50 proc.) oraz zajmujących się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (59 proc.). Najbardziej pesymistyczni są przedstawiciele transportu, spedycji i logistyki (TSL) – tylko 23 proc. z nich uważa, że ich firmy będą w 2024 roku miały dobrą lub bardzo dobrą sytuację finansową.

Marże idą w górę

PIE sprawdził też strategię polskich firm odnośnie marż. Jak się okazuje, w 2023 roku marże podniosła jedna czwarta firm, a jedna piąta je obniżyła. Dla porównania, w 2022 roku marże podniosło 40 proc. badanych przedsiębiorstw, a jedna piąta je obniżyła. Jeśli chodzi o 2023 rok, to firmy, które zdecydowały się na podwyżkę marż najczęściej też pozytywnie wypowiadały się o swojej sytuacji finansowej.

Najczęściej marże podnosili przedstawiciele branż związanych z obsługą rynku nieruchomości oraz pozostałą działalnością usługową (po 30 proc.), a na obniżkę decydowały się firmy przesyłowe (36 proc.) oraz handlowe (29 proc.).

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

Urban Land Institute: inwestorzy rynku nieruchomości nie uciekną od ESG

Zaskakujący raport mówiący o potrzebie uwzględniania w działalności już w tym roku tzw. komponentu ESG przedstawiły Urban Land Institute i firma doradcza Ferguson Partners.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA