fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseCoraz więcej bankrutów w Polsce

Coraz więcej bankrutów w Polsce

W ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy 2023 roku ogłoszono w Polsce więcej przypadków upadłości konsumenckiej niż w całym poprzednim roku.

Do końca września 2023 r. w Polsce ogłoszono upadłość konsumencką 15 tys. 594 osób – wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, na które powołał się Krajowy Rejestr Długów. To prawie tyle samo, ile w całym roku 2022, gdy było 15 tys. 622 takich przypadków.

Tylko w trzecim kwartale br. ogłoszono przeszło 5 tys. upadłości konsumenckich, a według szacunków KRD do końca roku może być ich ponad 20 tys.

Jeśli tak się stanie, będzie to rekord w najnowszej historii Polski. Od 1 stycznia 2015 roku upadłość ogłosiło już ponad 89 tys. osób. Dotychczas rekordową liczbę bankructw zanotowano przed dwoma laty – było ich wówczas 18 205

– napisano w analizie KRD.

Spośród przeszło 5 tys. dłużników, którzy ogłosili upadłość w trzecim kwartale br., największą grupę stanowią osoby od 36 do 45 lat, które są winne wierzycielom ponad 42,4 mln zł. Drugą grupą są 46-55-latkowie, którzy wspólnie mają 36 mln zł nieopłaconych zobowiązań, a trzecią – dłużnicy w wieku 26-35 lat z zaległościami zbliżającymi się do 24 mln zł. Najwięcej bankrutów ogłoszono w trzecim kwartale na Mazowszu (437 osób z 24 mln zł długów), a najmniej na Podlasiu (62 osoby z niespełna 2 mln zł zaległości).

Z danych KRD wynika, że osoby ogłaszające upadłość są winne ponad 138,4 mln zł przede wszystkim instytucjom finansowym i ubezpieczeniowym: bankom, firmom pożyczkowym, ubezpieczycielom, firmom windykacyjnym i funduszom sekurytyzacyjnym. Dłużnicy zalegają też 1,5 mln zł wobec operatorów telekomunikacyjnych oraz aż 3,8 mln zł stanowią nieopłacone alimenty.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA