fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCoraz więcej firm w Polsce chce zwalniać ludzi

Coraz więcej firm w Polsce chce zwalniać ludzi

Rośnie odsetek firm w Polsce, które myślą o zwolnieniach. Takie plany mają głównie przedsiębiorstwa z północy naszego kraju.

Aż 21 proc. firm w Polsce myśli o zwolnieniach – wynika z najnowszego badania przygotowanego przez ManpowerGroup Polska. To aż o 5 punktów procentowych więcej niż wykazało poprzednie badanie z początku 2024 roku.

Z drugiej strony plany otwarcia nowych rekrutacji ma 31 proc. przedsiębiorstw z Polski, a 46 proc. firm chce pozostawić kadry na obecnym poziomie. Planów w tym zakresie nie ma zaledwie 2 proc. ankietowanych podmiotów.

Żyjemy w czasach, gdy regularnie powracać do nas będą huragany związane z globalną sytuacją ekonomiczno-polityczną. musimy do nich przywyknąć, przygotować się do wyzwań płynących z tego typu turbulencji. Organizacje muszą mierzyć się nie tylko z niedoborem talentów, brakiem pracowników sezonowych, ale też wieloma sytuacjami zupełnie nie do przewidzenia – takimi jak wojny, konflikty polityczne czy wzrosty cen surowców. Rynek pracy jest bardzo wrażliwy na wszelkie tego typu zawirowania, dlatego zauważalna jest ostrożność w planowaniu nowych rekrutacji ze strony organizacji

– powiedział Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce.

Zdaniem Tomasza Walenczaka w drugim kwartale 2024 roku firmy w Polsce będą skupiać się na reskillingu i upskillingu swoich pracowników, co będzie wynikać z coraz odważniejszej implementacji elementów sztucznej inteligencji do organizacji. AI ciągle jednak musi być nadzorowane przez człowieka.

Jeśli chodzi o najbliższe miesiące, to najwięcej ofert pracy spodziewanych jest w branży dóbr i usług konsumpcyjnych (+32 proc.), nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (+30 proc.), a także energetyki i usług komunalnych (+26 proc.). Na niewielkie redukcje etatów powinni być przygotowani przedstawiciele transportu, logistyki i motoryzacji (-5 proc.), a także usług komunikacyjnych (-12 proc.).

Wzrosty zatrudnienia w obszarze nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej to natomiast konsekwencja rozwoju obszaru badań klinicznych, organizacje i start-upy otrzymały też granty do rozwoju, co generuje zapotrzebowanie na talenty sprawujące opiekę nad projektami, działające w tym obszarze. Duże firmy farmaceutyczne wciąż przenoszą część swojej działalności do Polski, co także wpływa za wzmocnienie prognoz zatrudnienia. Firmy branży energetyki i usług komunalnych będą w najbliższych miesiącach wciąż wzmacniać swoje zespoły w związku z nowymi inwestycjami, ale także rozwojem obszaru zielonej energii. Wzrost zapotrzebowania na pracowników wynika dodatkowo z umacniania pozycji Polski jako globalnego lidera produkcji baterii do samochodów elektrycznych

– wyjaśnił Tomasz Walenczak.

Najwięcej rekrutacji będą otwierać duże firmy, ulokowane szczególnie w centrum i na południowym-zachodzie Polski. Redukcje zatrudnienia planują głównie przedsiębiorstwa z północy kraju.

Źródło: ManpowerGroup Polska
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA