fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCoraz więcej naruszeń praw pracowników

Coraz więcej naruszeń praw pracowników

W 2021 r. liczba naruszeń praw pracowników była o prawie 6 tysięcy wyższa niż w roku 2020.

Personnel Service na podstawie danych Państwowej Inspekcji Prasy poinformował, że w 2021 r. łączna liczb naruszeń praw pracowników w Polsce przekroczyła 42 tys. To o niemal 6 tys. więcej niż rok wcześniej.

Wśród naruszeń praw pracowniczych wymieniono m.in.: nieterminowe wypłaty wynagrodzenia dla niemal co piątego pracownika, łamanie zasad BHP, naruszenie przepisów o czasie pracy oraz nieudzielanie urlopów wypoczynkowych.

– Znalezienie uczciwego pracodawcy, który nie dopuszcza takich sytuacji to zadanie dla pracownika, zwłaszcza w momencie szukania nowej pracy. Bowiem już na etapie wysyłania CV można sprawdzić firmę i opinię o niej, rankingi czy odezwać się do pracowników, którzy już tam pracują – powiedział Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy Personnel Service S.A.

Eksperci z Personnel Service radzą, aby przy szukaniu pracy od razu zweryfikować opinie o pracodawcy. Kolejnym krokiem powinna być ocena punktualności oraz udzielania informacji zwrotnych przez pracodawcę. Podczas rozmów rekrutacyjnych kandydaci powinni pytać np. o rotację pracowników lub powód, dla którego dana pozycja jest otwarta. Kandydaci powinni też być świadomi, że niektóre pytania rekruterów są niezgodne z kodeksem pracy. Mowa tutaj np. o pytania o wiarę lub politykę.

Specjaliści Personnel Service wskazali, że „warto też, żeby pracodawca dał nam znać o szkoleniach BHP, badaniach medycyny pracy czy szkoleniu wprowadzającym w strukturę i kulturę organizacyjną firmy”. Ostatnim krokiem rozmowy rekrutacyjnej powinno być sprawdzenie przez kandydata, czy oferta, na którą się aplikowało pokrywa się z zadaniami na stanowisku oraz zadać pytania o możliwość rozwoju w ramach organizacji.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA