fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajCoraz więcej naruszeń praw pracowników

Coraz więcej naruszeń praw pracowników

W 2021 r. liczba naruszeń praw pracowników była o prawie 6 tysięcy wyższa niż w roku 2020.

Personnel Service na podstawie danych Państwowej Inspekcji Prasy poinformował, że w 2021 r. łączna liczb naruszeń praw pracowników w Polsce przekroczyła 42 tys. To o niemal 6 tys. więcej niż rok wcześniej.

Wśród naruszeń praw pracowniczych wymieniono m.in.: nieterminowe wypłaty wynagrodzenia dla niemal co piątego pracownika, łamanie zasad BHP, naruszenie przepisów o czasie pracy oraz nieudzielanie urlopów wypoczynkowych.

– Znalezienie uczciwego pracodawcy, który nie dopuszcza takich sytuacji to zadanie dla pracownika, zwłaszcza w momencie szukania nowej pracy. Bowiem już na etapie wysyłania CV można sprawdzić firmę i opinię o niej, rankingi czy odezwać się do pracowników, którzy już tam pracują – powiedział Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy Personnel Service S.A.

Eksperci z Personnel Service radzą, aby przy szukaniu pracy od razu zweryfikować opinie o pracodawcy. Kolejnym krokiem powinna być ocena punktualności oraz udzielania informacji zwrotnych przez pracodawcę. Podczas rozmów rekrutacyjnych kandydaci powinni pytać np. o rotację pracowników lub powód, dla którego dana pozycja jest otwarta. Kandydaci powinni też być świadomi, że niektóre pytania rekruterów są niezgodne z kodeksem pracy. Mowa tutaj np. o pytania o wiarę lub politykę.

Specjaliści Personnel Service wskazali, że „warto też, żeby pracodawca dał nam znać o szkoleniach BHP, badaniach medycyny pracy czy szkoleniu wprowadzającym w strukturę i kulturę organizacyjną firmy”. Ostatnim krokiem rozmowy rekrutacyjnej powinno być sprawdzenie przez kandydata, czy oferta, na którą się aplikowało pokrywa się z zadaniami na stanowisku oraz zadać pytania o możliwość rozwoju w ramach organizacji.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA