W 2021 r. liczba naruszeń praw pracowników była o prawie 6 tysięcy wyższa niż w roku 2020.

Personnel Service na podstawie danych Państwowej Inspekcji Prasy poinformował, że w 2021 r. łączna liczb naruszeń praw pracowników w Polsce przekroczyła 42 tys. To o niemal 6 tys. więcej niż rok wcześniej.

Wśród naruszeń praw pracowniczych wymieniono m.in.: nieterminowe wypłaty wynagrodzenia dla niemal co piątego pracownika, łamanie zasad BHP, naruszenie przepisów o czasie pracy oraz nieudzielanie urlopów wypoczynkowych.

– Znalezienie uczciwego pracodawcy, który nie dopuszcza takich sytuacji to zadanie dla pracownika, zwłaszcza w momencie szukania nowej pracy. Bowiem już na etapie wysyłania CV można sprawdzić firmę i opinię o niej, rankingi czy odezwać się do pracowników, którzy już tam pracują – powiedział Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy Personnel Service S.A.

Eksperci z Personnel Service radzą, aby przy szukaniu pracy od razu zweryfikować opinie o pracodawcy. Kolejnym krokiem powinna być ocena punktualności oraz udzielania informacji zwrotnych przez pracodawcę. Podczas rozmów rekrutacyjnych kandydaci powinni pytać np. o rotację pracowników lub powód, dla którego dana pozycja jest otwarta. Kandydaci powinni też być świadomi, że niektóre pytania rekruterów są niezgodne z kodeksem pracy. Mowa tutaj np. o pytania o wiarę lub politykę.

Specjaliści Personnel Service wskazali, że „warto też, żeby pracodawca dał nam znać o szkoleniach BHP, badaniach medycyny pracy czy szkoleniu wprowadzającym w strukturę i kulturę organizacyjną firmy”. Ostatnim krokiem rozmowy rekrutacyjnej powinno być sprawdzenie przez kandydata, czy oferta, na którą się aplikowało pokrywa się z zadaniami na stanowisku oraz zadać pytania o możliwość rozwoju w ramach organizacji.

PAP

Poprzedni artykułPolacy rezygnują z restauracji
Następny artykułTej branży inflacja niestraszna