fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCoraz więcej niewypłacalnych firm i branż

Coraz więcej niewypłacalnych firm i branż

W 2023 r. niemal wszystkie branże i sektory polskiej gospodarki zanotowały wzrost niewypłacalności. Niepokojące jest zwłaszcza to, że w tym roku nie będzie lepiej.

W zeszłym roku większość branż i sektorów zanotowała wzrost niewypłacalności – alarmują eksperci Coface. Wyjątkiem było – co interesujące – tylko rolnictwo. Chociaż obecnie protestujący mówią jedynie o fatalnej sytuacji firm sektora rolno-spożywczego, rolnictwo odnotowało nawet niewielki spadek liczby niewypłacalnych przedsiębiorstw (z 376 w 2022 r. do 347 w 2023 r.). Taka, pozytywna przecież, tendencja utrzymuje się w rolnictwie już od 2021 r.

Kto najbardziej ma pod górkę

Największe problemy przeżywał (i nadal przeżywa!) sektor usług, w którym w zeszłym roku niewypłacalnych było aż 1401 firm. Tuż za nim jest handel – w tym sektorze upadły 1023 firmy, więc niemal dwa razy tyle, ile upadło ich w 2022 r. (567). Znaczny wzrost niewypłacalności zanotowała także branża budowlana – problem tego rodzaju dotknął w zeszłym roku aż 638 firmy (wzrost o 128 proc., w porównaniu z rokiem 2022) oraz niestety także transport – 546 firm (wzrost o 100 proc. w porównaniu z 2022 r.).

Informacje te powinny niepokoić zwłaszcza dlatego, że handel, budownictwo i transport to trzy sektory, które przede wszystkim odpowiadają za wzrost PKB. Ich słabnięcie będzie oznaczać spowolnienie dynamiki wzrostu Produktu Krajowego Brutto w tym roku. W handlu jest ono efektem przede wszystkim osłabienia popytu na dobra trwałe – spadła sprzedaż m.in. telewizorów, dużego AGD oraz elektroniki. Ogromny spadek konsumpcji odczuł także sektor meblarski – niektóre kategorie towarów, jak np. meble ogrodowe, w ogóle przestały się sprzedawać!

Niekorzystny trend trwa od lat

Małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa mają się źle już od 2016 r. Po drodze była oczywiście pandemia i były lockdowny, ale słabo było zarówno przed, jak i po nich. Wygląda to wszystko tak, jakby komuś specjalnie zależało na zniszczeniu podstaw wzrostu gospodarczego w Polsce, który nadal opiera się w co najmniej połowie na tym, co wypracują przedsiębiorcy sektora MŚP. Chociaż w zeszłym roku mieli oni nadzieję, że kolejny rok przyniesie im trwałą poprawę, to niestety: po dynamicznym odbiciu, które nastąpiło po pandemii Covid-19 (głównie dlatego dynamicznym, że sama baza do odbicia była bardzo niska), nastąpiło znowu spowolnienie gospodarcze i firmy nie zdołały wejść na ścieżkę szybkiego wzrostu.

Nie należy zapominać, że miniony rok był również rokiem wysokiej inflacji, która w swoim szczycie sięgnęła nawet (średnio) 18 procent, a potem bardzo powoli spadała. Rzecz jasna polskim firmom nie pomogły wysokie stopy procentowe, wzrost kosztów paliw i energii oraz presja płacowa, o których się mówi, że są bolączkami trawiącymi nadal wiele przedsiębiorstw, nie tylko polskich. Czynniki te wpływały i nadal niestety wpływają na liczbę upadłości oraz na problemy, jakie przeżywają przedsiębiorcy działający w poszczególnych sektorach.

Pozasądowe i sądowe upadłości

Podobnie jak w latach 2019-2022, w ubiegłym roku większość firm upadających zdecydowała się na postępowania pozasądowego ogłaszania niewypłacalności (4053 przedsiębiorstwa w 2023 r., co stanowi 60 procent wszystkich niewypłacalnych). Na podjęcie postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego prowadzonego przez sądy zdecydowało się 648 firm.

– W pierwszych latach poprzedniej dekady przeprowadzano głównie upadłości w celu likwidacji majątku, następnie w 2016 roku wprowadzono sądowe postępowania restrukturyzacyjne mające na celu wdrożenie rozwiązań umożliwiających firmom powrót do efektywnej działalności biznesowej, aż wreszcie lata pandemiczne obfitowały w działania pomocowe oraz wprowadzenie szybkich pozasądowych postępowań, które zostały zaimplementowane do polskiego systemu prawnego – wyjaśnia Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce i regionie Europy Centralnej.

Przewidywania dla firm na rok 2024

Sytuacja wielu przedsiębiorców zależy bezpośrednio lub pośrednio od tego, co w tym roku będzie się działo na rynku niemieckim. Chcąc nie chcąc Niemcy są głównym partnerem handlowym Polski i dochody wielu naszych firm zależą od tego, jak szybko tej największej gospodarce eurolandu uda się wyjść z zapaści gospodarczej.

Na kondycję polskich przedsiębiorstw rzutować będą także wszelkie zawirowania geopolityczne, w tym na linii Chiny – USA. Jeżeli utrzyma się wysoka konsumpcja gospodarstw domowych, to w jakimś stopniu uda się tym zrekompensować słabość zagranicznych podmiotów będących kontrahentami polskich przedsiębiorców.

Niestety, zdaniem ekspertów Coface pomimo nie najgorszych perspektyw gospodarczych dotyczących rynków zagranicznych oraz polskiego, należy oczekiwać, że liczba niewypłacalnych w tym roku przedsiębiorstw będzie znowu rosła.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA