fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesCoraz więcej osób na samozatrudnieniu

Coraz więcej osób na samozatrudnieniu

W ciągu roku w Polsce przybyło aż 162 tys. najmniejszych firm – podaje Business Insider Polska.

Wzrost liczby najmniejszych firm o 162 tys. oznacza, że w ciągu roku przybyło w naszym kraju 3,4 proc. podmiotów zatrudniających do 9 pracowników. Według Business Insider Polska „konieczność opłacania składki zdrowotnej proporcjonalnej do zarobków tak się nie spodobała wielu pracownikom, że postanowili założyć własne firmy i przejść na samozatrudnienie”.

Najwięcej firm przybyło w branży informatycznej oraz w budowlanej. Jeśli chodzi o pierwszy sektor, to w ciągu roku założono 32,2 tys. firm, których łącznie jest aż 186 tys. Oznacza to wzrost rzędu 20,9 proc. rok do roku. W przypadku budowlanki przez ostatni rok powstało 36,8 tys. firm, osiągając pułap 694,1 tys. podmiotów. To wzrost o 5,6 proc.

Sporo nowych firm powstaje też w branży naukowej oraz w opiece zdrowotnej, gdzie lekarze i pielęgniarki mogli przejść na kontrakty, jako firmy jednoosobowe.

Według Business Insider Polska statystyki bazy REGON nie zwiastują nadchodzącego kryzysu, gdyż w tej chwili obserwujemy trend masowego otwierania działalności, który może być „czymś zastępczym do normalnego zatrudnienia”.

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA