W ciągu roku w Polsce przybyło aż 162 tys. najmniejszych firm – podaje Business Insider Polska.

Wzrost liczby najmniejszych firm o 162 tys. oznacza, że w ciągu roku przybyło w naszym kraju 3,4 proc. podmiotów zatrudniających do 9 pracowników. Według Business Insider Polska „konieczność opłacania składki zdrowotnej proporcjonalnej do zarobków tak się nie spodobała wielu pracownikom, że postanowili założyć własne firmy i przejść na samozatrudnienie”.

Najwięcej firm przybyło w branży informatycznej oraz w budowlanej. Jeśli chodzi o pierwszy sektor, to w ciągu roku założono 32,2 tys. firm, których łącznie jest aż 186 tys. Oznacza to wzrost rzędu 20,9 proc. rok do roku. W przypadku budowlanki przez ostatni rok powstało 36,8 tys. firm, osiągając pułap 694,1 tys. podmiotów. To wzrost o 5,6 proc.

Sporo nowych firm powstaje też w branży naukowej oraz w opiece zdrowotnej, gdzie lekarze i pielęgniarki mogli przejść na kontrakty, jako firmy jednoosobowe.

Według Business Insider Polska statystyki bazy REGON nie zwiastują nadchodzącego kryzysu, gdyż w tej chwili obserwujemy trend masowego otwierania działalności, który może być „czymś zastępczym do normalnego zatrudnienia”.

Źródło: Business Insider Polska

Poprzedni artykułLepiej, być może, zamrozić ceny prądu, niż nic nie zrobić
Następny artykułJakie firmy są najbardziej zagrożone bankructwem?