fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCoraz więcej Ukraińców w polskich zakładach motoryzacyjnych

Coraz więcej Ukraińców w polskich zakładach motoryzacyjnych

Niemal trzy czwarte zakładów motoryzacyjnych w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy.

Raport „MotoBarometr 2022” przygotowany przez Exact Systems wykazał, że aż 72 proc. zakładów motoryzacyjnych w Polsce zatrudnia obywateli Ukrainy. Dla porównania, w minionym roku Ukraińcy pracowali w 58 proc. zakładów motoryzacyjnych w naszym kraju.

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy w fabrykach motoryzacyjnych nie jest zaskoczeniem, gdyż firmy szukają sposobów na zapełnienie luk kadrowych. Podobnie postępują przedsiębiorstwa zlokalizowane w sąsiednich krajach. Na Słowacji Ukraińcy pracują w aż 76 proc. zakładów motoryzacyjnych, a w Czechach jest to 69 proc. Pracownikami z Ukrainy interesują się też coraz bardziej pracodawcy z Niemiec, gdzie w ciągu roku liczba fabryk zatrudniających Ukraińców wzrosła z 15 proc. do 30 proc.

Sytuacja raczej nie ulegnie zmianie, bo w Polsce aż połowa zapytanych z branży motoryzacyjnej planuje wzrost zatrudnienia (rok temu deklarowało to 39 proc. ankietowanych). Najbardziej poszukiwani są pracownicy produkcyjni niższego szczebla (70 proc.), a następnie specjaliści średniego szczebla (41 proc.) oraz kadra menadżerska (7 proc.).

„Zakłady produkcyjne, mimo mniejszego ruchu w salonach, będą zatrudniać, bo w wyniku 'pożarów’, z którymi miały, a w wielu przypadkach wciąż mają, do czynienia, bardzo wiele zamówień czeka na realizację w kolejce. To właśnie dlatego na wybrany model, najczęściej indywidualnie skonfigurowany, nierzadko trzeba czekać od 4 do 6 miesięcy” – powiedział, cytowany w komunikacie Jacek Opala z zarządu Exact Systems.

Spośród respondentów 56 proc. uważa, że mała liczba kandydatów do pracy jest największym problemem związanym z zatrudnieniem w branży motoryzacyjnej, 53 proc. wskazało na wysokie oczekiwania płacowe pracowników, 42 proc. na brak pracowników o kierunkowym wykształceniu, 41 proc. na rosnące koszty pracy, a łącznie 27 proc. na powrót Ukraińców do ojczyzny oraz mniejszą dostępność zagranicznych pracowników.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA