fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCoraz więcej zatorów płatniczych między firmami

Coraz więcej zatorów płatniczych między firmami

W ostatnim czasie w Polsce wzrósł odsetek firm, które mają problemy z terminowym płaceniem należności. Zdecydowanie największe problemy ze ściąganiem płatności ma transport.

Na koniec 2023 roku przeterminowane zobowiązania finansowe wobec kontrahentów w Polsce miało aż 319 tys. przedsiębiorstw – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK. Łącznie mowa tutaj o zaległościach przekraczających aż 41,8 mld złotych.

Powodem pogłębiających się trudności polskich firm z płatnościami jest przedłużająca się ciężka sytuacja gospodarcza w kraju. Aż 53 proc. firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje, że w ostatnich trzech miesiącach miała odbiorcę, który uregulował swoją należność ponad 30 dni po czasie, a 40 proc. zadeklarowało, że miało kontrahentów z zaległościami wynoszącymi ponad 60 dni.

Rok temu najwięcej niesolidnych kontrahentów miała branża handlowa, a teraz na czoło wysunął się transport, w którym aż 54 proc. przedsiębiorstw ma klientów, którzy nie płacą nawet powyżej 60 dni od wyznaczonego terminu. W handlu takich klientów ma 49 proc. firm. Powodem problemów transportu jest spadek zleceń, przez co firmy transportowe mogą podejmować się bardziej ryzykownych zleceń.

Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy widać natomiast systematyczną i bardzo znaczącą poprawę płatności odbiorców towarów firm produkcyjnych. Problem niesolidnych płatników zgłasza tu 27 proc. przedsiębiorstw, niemal o połowę mniej niż przed rokiem. Wynika to zapewne z polepszenia koniunktury w przemyśle. Wskaźnik PMI w okresie od sierpnia 2022 do lutego wzrósł z 40,9 do 47,9 pkt

– zauważył Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Aż 43 proc. przepytanych przez BIG InfoMonitor małych i średnich przedsiębiorstw twierdzi, że niepłacone w terminie zobowiązania realnie utrudniają funkcjonowanie biznesu.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA