fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaFinanseCoraz większe zatory płatnicze w polskiej gospodarce

Coraz większe zatory płatnicze w polskiej gospodarce

Początek 2023 r. zapisał się rekordowym wzrostem zatorów płatniczych w polskiej gospodarce.

W pierwszym kwartale 2023 r. odnotowano znaczący wzrost odsetka firm z należnościami przeterminowanymi o ponad 60 dni. Według najnowszego badania Skaner Małych i Średnich Przedsiębiorstw przeprowadzonego przez BIG InfoMonitor wzrost ten – w porównaniu do ostatniego kwartału 2022 r. – wyniósł aż 12 proc.

Jak się okazuje w pierwszym kwartale 2023 r. opóźnienia w płatnościach wynoszące co najmniej dwa miesiące odczuło aż 47 proc. firm. Dla porównania w analogicznym okresie rok temu odsetek ten wynosił 33 proc., a dwa lata temu – 39 proc. Dwumiesięczne opóźnienia zgłaszają zwłaszcza małe (10-49 pracowników) i średnie (50-249 pracowników) przedsiębiorstwa.

– Przedłużające się oczekiwanie na płatność może skutecznie zachwiać płynnością finansową przedsiębiorcy-wierzyciela. Brak środków na koncie najczęściej prowadzi do problemów z terminowym regulowaniem własnych zobowiązań wobec kontrahentów, pracowników, instytucji finansowych i podatkowych, a w ekstremalnych sytuacjach może doprowadzić nawet do bankructwa – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Na opóźnienia płatności powyżej 60 dni skarżą się szczególnie przedsiębiorcy z sektora handlowego i transportowego. W ostatnim kwartale wzrost liczby firm handlowych dotkniętych tym problemem wyniósł aż 28 pkt proc. – do poziomu 63 proc., a w transporcie 18 pkt proc. – do 44 proc. Wzrost o 10 pkt proc. odnotowano też w usługach, gdzie opóźnienia płatności dotknęły 38 proc. firm. Wyjątkiem jest sektor budowlany, w którym odnotowano spadek problemów z zatorami o 11 pkt. proc. i o tym zjawisku mówi 28 proc. przedstawicieli tego sektora.

– To pokazuje jak zmienna jest sytuacja. W przypadku firm handlowych występuje duża konkurencja. Firmy te działają zazwyczaj na niskich marżach. Jednym ze sposobów zwiększenia konkurencyjności swojej oferty jest udzielanie odroczonych terminów płatności. Niestety w obecnych czasach część kontrahentów firm handlowych, z uwagi na pogorszenie nastrojów konsumenckich, ma trudności z upłynnieniem swoich towarów. Opóźniają więc płatność dla firmy handlowej, szczególnie handlu hurtowego. W przypadku firm transportowych, z uwagi na wzrost ceny ich usług, część usługobiorców nie ma możliwości terminowego regulowania swoich zobowiązań wobec firm transportowych. Zjawisko to dotyczy również przewozów pasażerskich – wyjaśnił prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor (Grupa BIK).

BIG InfoMonitor
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

Bez żadnych ograniczeń przy cesji faktoringowej

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tzw. antyzatorowa) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ma jednak zasadniczy mankament. Umożliwia cesję wierzytelności jedynie w momencie braku terminowej zapłaty przez dużą firmę.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA