fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaKrajCOVID-19 jakby zniknął, ale nie usypiajmy czujności

COVID-19 jakby zniknął, ale nie usypiajmy czujności

Niesamowite jest, jak za sprawą wojny, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, znikły informacje o niedawno jeszcze „straszliwej” pandemii koronawirusa. Piąta fala jest wygaszana nawet w medialnych nagłówkach, które zdjęto lub ściśnięto do minimalnych rozmiarów. Żegnając się – miejmy nadzieję, że na zawsze – z koronawirusowym praniem mózgów przez liczne tzw. autorytety, przekazujemy w skrócie kilka istotnych faktów.

Naciskanie na szczepienia i paszporty covidowe jest nielegalne

Jest już rozstrzygnięta sprawa o charakterze precedensu. Warszawski Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia, Wydział VIII Pracy i Ubezpieczeń Społecznych uchylił kary porządkowe nałożone na grupę pracowników wyrokiem z dnia 26 stycznia 2022 r. (sygn. akt VIII P 475/21).

Krótko: w sierpniu ubiegłego roku dyrektor jednej z państwowych placówek edukacyjnych poinformował pracowników, że warunkiem przystąpienia do zajęć jest okazanie certyfikatu szczepienia i wypełnienie oświadczenia zdrowotnego, a w przypadku osób niezaszczepionych – poddanie się szybkiemu testowi antygenowemu oraz wypełnienie oświadczenia zdrowotnego. Część z nich, powołując się na RODO, złożyła wtedy oświadczenie na piśmie, że nie zamierzają przekazywać żadnych wrażliwych danych pracodawcy. W efekcie otrzymali od dyrektora naganę, od której się odwołali. Dyrektor częściowo uwzględnił te odwołania i karę nagany zmienił na upomnienie, ale pracownicy i tak wytoczyli mu sprawę przed Sądem Pracy. Sąd w całości podzielił ich zdanie i uchylił nałożone przez pracodawcę kary porządkowe. Sąd uznał, że obecny stan prawny nie upoważnia pracodawcę do pozyskiwania danych wrażliwych (art. 9 ust 2 RODO). Kodeks pracy i przepisy BHP, na jakie powołują się czasem pracodawcy, nie upoważniają ich do ingerowania w prywatne informacje dotyczące stanu zdrowia pracowników.

Czy to na pewno koniec pandemii? Jadą nowe preparaty

„Fakt” poinformował, że do Polski dostarczana jest pierwsza transza antycovidowych preparatów firmy Novavax. Ich dystrybucja ma się zacząć w tym miesiącu. Rodzi się pytanie, po co – przy niewykorzystanych wysokich zapasach „szczepionek” ARM – rząd kupił nowe? Czy nie jest to aby marnowanie pieniędzy podatnika?

Wciąż grozi nam ustawa o obowiązku szczepień i sprawdzaniu paszportów covidowych

W tzw. konsultacjach procedowany jest projekt Lewicy dotyczący obowiązkowych szczepień i paszportów covidowych, który zakłada wysokie kary grzywny za uchylanie się od iniekcji. Co prawda nie jest to projekt rządowy, ani nawet poselski, ale przy coraz bardziej skomplikowanych układach politycznych oraz takim, a nie innym rozkładzie głosów w sejmie, wszystko jest możliwe…

Czy państwo polskie zgodzi się na „supernadzór” WHO nad obecną i przyszłymi pandemiami?

Krążą nieoficjalne wieści o tym, że kraje – szczególnie USA, Kanada i europejskie – rozważają zgodę na zrzeczenie swoich kompetencji w kwestii zarządzania pandemiami na rzecz WHO, które scentralizowałoby wszystkie działania, uzyskując nadzwyczajne prerogatywy w tym zakresie, łącznie z prawem do penalizacji.

Taka sprawa rzeczywiście była omawiana. Ostatnio na Sesji Plenarnej Światowego Zgromadzenia Zdrowia WHASS2 w dniach 29 listopada-1 grudnia 2021 roku. Polskie ministerstwo zdrowia, w swojej informacji przesłanej w trybie odpowiedzi na zapytanie publiczne przyznaje, że „państwo polskie planuje podpisanie traktatu z WHO lub inną światową instytucją, który zezwoli na nadzór tejże instytucji nad potencjalnymi, przyszłymi pandemiami. (…) w przypadku przystąpienia Polski do umowy, która przekazywałaby kompetencje organów władzy państwowej do instytucji międzynarodowej zastosowanie ma art. 90 Konstytucji RP wymagający ratyfikacji takiej umowy na zasadach określonych w tym artykule” – czytamy.

Temat dalszego kształtowania się pandemii koronawirusa będziemy oczywiście monitorować.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA