fbpx
wtorek, 14 maja, 2024
Strona głównaFinanseCyfryzacja sektora bankowego. Jak wypada Polska?

Cyfryzacja sektora bankowego. Jak wypada Polska?

Poziom cyfryzacji polskiego sektora bankowego przekracza średnią światową – wynika z badania firmy Deloitte.

Według raportu „Digital Banking Maturity 2022” do grona cyfrowych liderów zaliczono trzydzieści banków, wśród których jest aż sześć instytucji z Polski. Stopień digitalizacji sektora bankowego został oceniony na podstawie trzech elementów: analizy ponad 1,2 tys. funkcjonalności cyfrowych składających się na kompleksową ścieżkę klienta, badania preferencji konsumentów w zakresie 26 najpopularniejszych aktywności bankowych oraz identyfikacji zasad i najlepszych praktyk projektowania doświadczeń użytkowników.

W wyniku analizy okazało się, że polskie banki w obszarze cyfryzacji usług bankowości detalicznej mają wyniki powyżej średniej światowej, a jedną z przewag naszego sektora jest proces otwarcia konta z wykorzystaniem smartfona i aplikacji bankowej. Taką możliwość oferuje aż 80 proc. polskich banków, podczas gdy wśród globalnych liderów cyfrowych odsetek ten wynosi 67 proc. Aplikacje bankowe są dzisiaj kluczowym elementem umożliwiającym uzyskanie przewagi konkurencyjnej.

– Polskie banki zauważyły, że klienci poszukują narzędzi do zarządzania osobistymi środkami, co stało się szczególnie widoczne w czasach wysokiej inflacji. Wiele osób usiłuje uchronić wartość swoich oszczędności, co z kolei przekłada się na wzrost popularności takich produktów jak lokaty strukturyzowane czy jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, które można nabyć za pomocą aplikacji mobilnej – powiedział cytowany w komunikacie Przemysław Szczygielski z Deloitte. – Nie bez znaczenia jest także dążenie sektora bankowego do integracji usług i stworzenia ekosystemu, z którego polscy klienci, cechujący się skłonnością do korzystania z narzędzi cyfrowych, chętnie skorzystają – dodał.

Jeśli chodzi o ostatnie lata, to według Deloitte polskie banki mocno zwiększyły funkcję informacyjną aplikacji mobilnej, która pozwala dowiedzieć się więcej np. o produktach bankowych. Wzrosła też mobilna dostępność funkcjonalności otwierania konta oraz budowania relacji z klientem poprzez usługi dodatkowe.

Analizie Deloitte poddano 304 banki z 41 krajów.

PAP Biznes

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA