fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaKrajCzarny scenariusz się ziszcza

Czarny scenariusz się ziszcza

Wciąż rośnie koszt zaopatrzenia sklepów spożywczych – alarmuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Z danych POHiD, które opierają się na stałym monitoringu hurtowych cen produktów spożywczych wynika, że od początku 2022 r. masło podrożało o 10 proc., wieprzowina o 30 proc., a makaron – o 40 proc. Tylko w tym roku dwucyfrowe wzrosty dotknęły w zasadzie większość monitorowanych przez organizację produktów, które najczęściej trafiają do koszyków polskich konsumentów. Niektóre z podstawowych produktów – jak np. jaja i cukier – są dzisiaj nawet o 150 proc. droższe niż na początku 2021 r.

– Potwierdzają się nasze obawy z początku roku, kiedy zwracaliśmy uwagę na narastającą presję cenową i zapowiedzi drożejących produktów spożywczych, które sygnalizowali nam dostawcy. Skalę problemu dodatkowo zwiększa wojna na Ukrainie i utrzymujące się problemy z podażą niektórych surowców czy towarów – powiedziała cytowana w materiale prasowym Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

Prognozy nie są obiecujące, bo analitycy spodziewają się dalszych podwyżek spowodowanych głównie zmniejszającą się dostępnością zbóż i najwyższymi w historii cenami transportu. Podwyżki są tak duże, że sieciom handlowym coraz trudniej amortyzować rosnące ceny produktów spożywczych.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Jak Polacy wspierają potrzebujących w święta

W 2022 r. aż 85 proc. Polaków planowało wspierać potrzebujących w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Z każdym rokiem rośnie nie tylko liczba akcji świątecznych, ale również skala niesionej pomocy.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA