fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesCzego boją się polscy pracownicy?

Czego boją się polscy pracownicy?

Przyszłe emerytury są poważnym zmartwieniem polskich pracowników.

Zdecydowana większość Polaków obawia się, że ich przyszłe świadczenia emerytalne będą niskie. Takie zmartwienia ma aż 77 proc. przebadanych przez agencję pracy Personnel Service oraz organizację Pracodawcy RP.

Według najnowszego Barometru Rynku Pracy, który dotyczy pierwszego półrocza 2023 r., aż 66 proc. pracowników dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoją sytuację na rynku pracy. Co więcej, ponad połowa pracowników nie spodziewa się zmiany tej sytuacji, a pogorszenie swojego położenia w pracy przewiduje co piąty Polak. W efekcie, co trzeci pracownik zamiast szukać nowej pracy, będzie prosił swojego pracodawcę o podwyżkę.

– To nie jest czas na zmianę pracodawcy. Należałoby się raczej okopać, zbudować dobrą relację ze swoim pracodawcą. Ale widać, że pracownicy wyciągnęli wnioski i faktycznie korzystają raczej z tej opcji podwyżki niż zmiany pracy – powiedział Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Aktualnie 51 proc. polskich pracowników planuje zdobywać nowe umiejętności i jest to o 8 pkt proc. więcej niż rok temu. Jest to między innymi efekt postępującej automatyzacji procesów, która jest coraz powszechniejsza w kolejnych firmach i może wywoływać u pracowników obawy o ich przyszłość.

Innym zmartwieniem polskich pracowników są natomiast emerytury, bo aż trzy czwarte Polaków martwi się, że będą one niskie. Z kolei aż 55 proc. polskich pracowników wie, że będzie musiało pracować ponad wiek emerytalny, a 38 proc. zostanie na rynku pracy dłużej, jeśli tylko znacznie podniesie to ich przyszłe świadczenia emerytalne.

Wśród samych pracodawców aż 48 proc. spodziewa się, że w 2023 r. ich sytuacja się pogorszy. Mimo to jedna trzecia polskich firm liczy, że w tym roku nie obniży zatrudnienia.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA