fbpx
piątek, 20 września, 2024
Strona głównaBiznesCzego boją się polscy pracownicy?

Czego boją się polscy pracownicy?

Przyszłe emerytury są poważnym zmartwieniem polskich pracowników.

Zdecydowana większość Polaków obawia się, że ich przyszłe świadczenia emerytalne będą niskie. Takie zmartwienia ma aż 77 proc. przebadanych przez agencję pracy Personnel Service oraz organizację Pracodawcy RP.

Według najnowszego Barometru Rynku Pracy, który dotyczy pierwszego półrocza 2023 r., aż 66 proc. pracowników dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoją sytuację na rynku pracy. Co więcej, ponad połowa pracowników nie spodziewa się zmiany tej sytuacji, a pogorszenie swojego położenia w pracy przewiduje co piąty Polak. W efekcie, co trzeci pracownik zamiast szukać nowej pracy, będzie prosił swojego pracodawcę o podwyżkę.

– To nie jest czas na zmianę pracodawcy. Należałoby się raczej okopać, zbudować dobrą relację ze swoim pracodawcą. Ale widać, że pracownicy wyciągnęli wnioski i faktycznie korzystają raczej z tej opcji podwyżki niż zmiany pracy – powiedział Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Aktualnie 51 proc. polskich pracowników planuje zdobywać nowe umiejętności i jest to o 8 pkt proc. więcej niż rok temu. Jest to między innymi efekt postępującej automatyzacji procesów, która jest coraz powszechniejsza w kolejnych firmach i może wywoływać u pracowników obawy o ich przyszłość.

Innym zmartwieniem polskich pracowników są natomiast emerytury, bo aż trzy czwarte Polaków martwi się, że będą one niskie. Z kolei aż 55 proc. polskich pracowników wie, że będzie musiało pracować ponad wiek emerytalny, a 38 proc. zostanie na rynku pracy dłużej, jeśli tylko znacznie podniesie to ich przyszłe świadczenia emerytalne.

Wśród samych pracodawców aż 48 proc. spodziewa się, że w 2023 r. ich sytuacja się pogorszy. Mimo to jedna trzecia polskich firm liczy, że w tym roku nie obniży zatrudnienia.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA