fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCzeka nas lawina zwolnień?

Czeka nas lawina zwolnień?

Aż co czwarta firma w Polsce w najbliższym czasie planuje redukcję etatów.

Plany rekrutacyjne polskich pracodawców od stycznia do marca 2023 r. są raczej ostrożne. Jak pokazuje raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” tylko 24 proc. firm planuje powiększać swoje zespoły, podczas gdy aż jedna czwarta prognozuje redukcję etatów. ManpowerGroup informuje, że 48 proc. przedsiębiorstw pozostawi liczbę pracowników na niezmienionym poziomie, a 3 proc. nie ma bliżej określonych planów personalnych na najbliższy kwartał.

Raport zawiera prognozy zatrudnienia dla 8 sektorów rynku, a w 5 z nich pracodawcy planują otwierać nowe rekrutacje. Najwięcej ofert pracy zapowiadają przedstawiciele firm zajmujących się usługami komunikacyjnymi, energetyką oraz usługami komunalnymi. Zatrudniać będzie też transport, logistyka i motoryzacja oraz standardowo, choć już nie tak intensywnie jak wcześniej, branża IT.

Jeśli chodzi o regiony, to najwięcej pracowników chcą zatrudniać firmy z południowo-zachodniej Polski, ale też z północy. Ujemne prognozy notowane są dla Polski centralnej, południowej i wschodniej.

Najchętniej zatrudniać chcą firmy duże, w których już teraz pracuje ponad 250 osób. Przedstawiciele pozostałych przedsiębiorstw deklarują raczej redukcję etatów, a najbardziej dotyczy to firm zatrudniających od 10 do 49 osób, dla których prognoza netto zatrudnienia wyniosła -4 proc.

Źródło: ManPowerGroup

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA