Aż co czwarta firma w Polsce w najbliższym czasie planuje redukcję etatów.

Plany rekrutacyjne polskich pracodawców od stycznia do marca 2023 r. są raczej ostrożne. Jak pokazuje raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” tylko 24 proc. firm planuje powiększać swoje zespoły, podczas gdy aż jedna czwarta prognozuje redukcję etatów. ManpowerGroup informuje, że 48 proc. przedsiębiorstw pozostawi liczbę pracowników na niezmienionym poziomie, a 3 proc. nie ma bliżej określonych planów personalnych na najbliższy kwartał.

Raport zawiera prognozy zatrudnienia dla 8 sektorów rynku, a w 5 z nich pracodawcy planują otwierać nowe rekrutacje. Najwięcej ofert pracy zapowiadają przedstawiciele firm zajmujących się usługami komunikacyjnymi, energetyką oraz usługami komunalnymi. Zatrudniać będzie też transport, logistyka i motoryzacja oraz standardowo, choć już nie tak intensywnie jak wcześniej, branża IT.

Jeśli chodzi o regiony, to najwięcej pracowników chcą zatrudniać firmy z południowo-zachodniej Polski, ale też z północy. Ujemne prognozy notowane są dla Polski centralnej, południowej i wschodniej.

Najchętniej zatrudniać chcą firmy duże, w których już teraz pracuje ponad 250 osób. Przedstawiciele pozostałych przedsiębiorstw deklarują raczej redukcję etatów, a najbardziej dotyczy to firm zatrudniających od 10 do 49 osób, dla których prognoza netto zatrudnienia wyniosła -4 proc.

Źródło: ManPowerGroup

Poprzedni artykułCoraz więcej ukraińskich firm w Polsce
Następny artykułZmarł Konstantyn II – ostatni król Grecji